Novinky

Preklep? Alebo Hoax? Príbeh neslávnej zlej Biblie

0 0

Svätá Biblia sa neustále radí medzi najpredávanejšie knihy na svete. Je inšpiráciou pre milióny veriacich a mnohí ju považujú za priame Božie slovo. Či je to pravda alebo nie, je skôr vecou viery. Pravda je však taká, že samotná fyzická podoba, ktorú má Biblia, je vytvorená rukami omylných ľudí.

Výsledky tejto kolízie medzi človekom a svätým môžu byť niekedy priam smiešne. Jeden taký incident sa stal v roku 1631, keď zdanlivo nevinný preklep drasticky zmenil jedno z desiatich prikázaní.

Výsledný text spôsobil vo svojej dobe poriadny rozruch. Tie kópie textu, známe ako „Zlá biblia“, ktoré prežili zničenie, zostávajú dnes jedným z najvzácnejších a najvyhľadávanejších výtlačkov Biblie na svete.

Zrodenie bezbožnosti

Príbeh sa začal celkom nevinne. Anglický kráľ Karol I. si objednal 1 000 kópií Biblie kráľa Jakuba od londýnskych tlačiarní Roberta Barkera a Martina Lucasa. Teraz je potrebné pochopiť, že tlač vtedy nebola taká jednoduchá ako dnes.

Skoré tlačové lisy vyžadovali, aby tlačiarne nastavili každé písmeno typu ručne. Tento proces bol namáhavý a únavný, aj keď bol skokovo lepší ako predchádzajúci spôsob výroby kníh, ktorý vyžadoval, aby ľudia pracne ručne kopírovali texty. Napriek tomu bola tlač procesom náchylným na chyby, ktorý si vyžadoval starostlivých korektorov s ostrými očami, aby zachytili chyby.

Korektor Barkera a Lucasa očividne robil zle, pretože sa do vydania dostala kritická chyba. Objavilo sa to až potom, čo sa už predalo 1 000 kópií. V jednom z desiatich prikázaní, presne v siedmom, chýbalo slovo „nie“. Takže text znel: „Scudzoložíš.

Netreba dodávať, že chyba (ak to bola chyba) spôsobila rozruch. Kráľ Karol I. a arcibiskup z Canterbury boli týmto preklepom pobúrení. Barkera a Lucasa postavili pred súd, kde im udelili pokutu 300 libier (35 000 libier v dnešných peniazoch) a odobrali im licenciu na tlač.

Všetky dostupné kópie takzvanej „zlej Biblie“ boli zhromaždené a zničené. Hovorí sa, že prežilo len tucet, hoci niektorí toto číslo spochybňujú, pretože sa predalo toľko kópií, kým sa našla úprava.

V každom prípade ide o vzácnu knihu, ktorá je zberateľsky veľmi vyhľadávaná. Je ťažké oceniť takýto text, pretože do rovnice vstupujú ďalšie faktory, ako je kvalita vzorky. Ak to vezmeme do úvahy, cena jednej kópie je 99 500 dolárov. Väčšina kópií má pravdepodobne oveľa menšiu cenu, pretože ide o plnú maloobchodnú cenu, ale dáva tušiť, koľko by boli zberatelia ochotní zaplatiť za túto vzácnu knihu.

Preklep? Alebo žart?

Všeobecne uznávaná predstava je, že neslávne známe vynechanie slova „nie“ bolo jednoduchou chybou vyplývajúcou z ťažkopádneho procesu tlače zo 17. storočia náchylného na chyby. Existuje však niekoľko dôvodov domnievať sa, že mohlo ísť o úmyselný čin.

Prvým je, že existuje ďalšia takáto chyba, táto v Knihe Deuteronómium. V kapitole 5 vo verši 24 bolo slovo „veľkosť“ nahradené slovom „veľký zadok“. Takže text znel, že Boh ukázal svoju slávu a „veľký zadok“.

Jeden nešťastný preklep je jedna vec, ale dva začnú vykazovať určitý vzor. George Abbot, arcibiskup z Canterbury, si myslel, že chyba bola spôsobená nekvalitným spracovaním. Bol citované hovorí:

„Poznal som dobu, keď sa venovala veľká pozornosť tlači, najmä Bibliám, dobrým skladateľom a najlepším korektorom sa stávali vážni a vzdelaní ľudia, papier a list boli vzácne a spravodlivé v každom smere od najlepších, ale teraz papier skladatelia a korektori sa nenaučili.”

Je zaujímavé poznamenať, že povedal, že skladatelia boli „chlapci“. Chyby majú druhoradý charakter, najmä línia „veľký zadok“.

Znie to ako niečo, čo by znudený teenager vkĺzol do textu, keby si myslel, že sa nikto nepozerá. Možno si tlačiari najali neskorostredoveký ekvivalent brigádnikov a nespokojný mladý muž rafinovane pozmenil text tlače, aby ukázal svojmu zamestnávateľovi nos, alebo jednoducho pre zábavu. Možno očakával, že „korektor“ zachytí chybu skôr, ako sa kniha vytlačí.

Nikdy nemôžeme s istotou vedieť, či to tak bolo alebo nie. Jednoduchá ľudská chyba mohla neúmyselne vytvoriť jednu z najneslávnejších Biblií v histórii, ale kvôli povahe „preklepov“ sa zdá pravdepodobnejší nudný vtipálek.

Tak či onak, Zlá Biblia zostane historickou kuriozitou, svedectvom toho, že aj tie najsvätejšie diela ľudstva môžu podliehať veľmi ľudskej vlastnosti: nedokonalosti.

Originál článok: https://anomalien.com/a-typo-or-a-hoax-the-story-of-the-infamous-wicked-bible/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.