Novinky

Prečo japonské šunto rokovania nemusia pomôcť viac ako 80 % jeho pracovníkov

0 0

Akihiko Matsuura, prezident UA Zensen, centrum, dvíha päsť s členmi odborov počas zhromaždenia na každoročné vyjednávanie o mzdách v Tokiu v Japonsku vo štvrtok 7. marca 2024.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Japonsko pravdepodobne zažije najprudšie zvýšenie miezd za posledných 33 rokov po rokovaniach „šunto“, ktoré podnietili centrálnu banku krajiny zvýšiť úrokové sadzby prvýkrát za 17 rokov v nádeji, že vyššie platy poháňajú domáci dopyt a poháňajú infláciu.

Budú však „šunto“ túry skutočne fungovať pre jeho légie platiacich ľudí?

Prvý odhad od Japonskej odborovej konfederácie alebo Rengo, to naznačil jej sedem miliónov členov dostane 5,28 % zvýšenie platu vo fiškálnom roku 2024 vrátane zvýšenia základnej mzdy o 3,7 %.

Odboroví pracovníci, od ktorých sa očakáva zvýšenie platu, aj keď sú vymyslení len 16,3 % japonskej pracovnej sily “rekordne nízka” od júna 2023, podľa Japan International Labor Foundation.

Celková inflácia, ktorá je od apríla 2022 nad 2 % cieľom Bank of Japan, však zasahuje celú populáciu.

To znamená, že štedré zvýšenie miezd vyjednané odbormi vynecháva takmer 84 % japonskej pracovnej sily.

Richard Kaye, portfólio manažér skupiny Comgest pre správu aktív povedal pre CNBC v rozhovore minulý mesiac, že ​​„je dôležité mať na pamäti, že šunto zachytáva iba zlomok japonských pracovníkov, neodráža celkový obraz inflácie Japonska“.

Nedávne vyjednávania o mzdách budú pravdepodobne prínosom najmä pre pracovníkov vo veľkých japonských spoločnostiach, zatiaľ čo zamestnanci v malých a stredných podnikoch možno budú musieť čeliť rastúcim cenám bez toho, aby sa ich platy primerane zvýšili.

Portfólio manažér: šunto mzdové vyjednávania „nie sú udržateľným ukazovateľom“ japonskej inflácie

Menšie firmy, väčšie starosti

Správa JILF tiež odhalila, že zamestnanci v odboroch boli väčšinou z veľkých spoločností: spoločností s…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/04/03/why-japans-shunto-wage-hikes-may-not-work-over-80percent-of-its-workers-.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.