Novinky

Ceny ropy sa vyšplhali na päťmesačné maximum v dôsledku eskalácie napätia na Blízkom východe

0 0

V utorok 5. marca 2019 horí za nádržami na skladovanie ropy v ropnom a petrochemickom komplexe Taneco, ktorý prevádzkuje Tatneft PJSC v Nižnekamsku, Tatarstan, Rusko.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Images

Ceny ropy v utorok vzrástli na svoju najvyššiu úroveň od októbra, keďže investori pozorne sledovali nové hrozby týkajúce sa dodávok v dôsledku eskalujúceho konfliktu na Blízkom východe. Útok ukrajinského dronu na významnú ruskú ropnú rafinériu.

Spojené štáty Stredná zmluva v západnom Texase za májovú dodávku sa zvýšila o 1,44 USD alebo 1,72 % a ustálila sa na úrovni 85,15 USD za barel. The Brent kontrakt na dodávku v júni pridal 1,53 USD alebo 1,75 % na 88,94 USD za barel.

Termínové obchody Brent sa od začiatku roka väčšinou obchodovali v úzkom intervale medzi 75 až 85 dolármi za barel, čo však zvýšilo geopolitické riziko a robustné ekonomické údaje Zdá sa, že podnietili posun vyššie.

“Nový týždeň, nový mesiac a nový štvrťrok privítalo na Blízkom východe eskalujúce napätie s nepriamou iránskou účasťou,” uviedol Tamas Varga, analytik ropného makléra PVM, vo výskume zverejnenom v utorok.

Člen OPEC Irán má obviňovaný Izrael za smrteľný pondelkový letecký útok na svoj konzulát v sýrskom hlavnom meste Damask údajne zabil sedem jeho dôstojníkov.

Teherán sa v utorok zaviazal pomstiť sa za útok, ktorý bol považovaný za veľkú eskaláciu vo vojne medzi Izraelom a Hamasom. Izrael sa k zodpovednosti neprihlásil a hovorca vlády podľa Sky News uviedol, že nebude komentovať správy zahraničných médií.

Varga z PVM varoval, že potenciál priameho zapojenia Iránu do vojny medzi Izraelom a Hamasom by mohol vyvolať „celoregionálny konflikt s pravdepodobným vplyvom na dodávky ropy“.

Ukrajina v utorok zaútočila na jednu z najväčších ruských ropných rafinérií bezpilotným lietadlom na vysoko industrializovaný región Tatarstan juhovýchodne od Moskvy, okolo…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/04/02/oil-prices-climb-to-five-month-high-on-escalating-middle-east-tensions.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.