Novinky

Čína je stále hlavným obchodným partnerom pre mnohé krajiny, hovorí ADB

0 0

Pohľad na panorámu Šanghaja z kontajnerovej stanice.

Yaorusheng | Moment | Getty Images

Čína je stále kritickým obchodným partnerom pre mnohé krajiny na celom svete a často používaný príbeh o oddelení superveľmoci od globálnej ekonomiky je prehnaný, hovorí Ázijská rozvojová banka so sídlom v Manile.

“Čína je stále pravdepodobne obchodným partnerom číslo jeden pre väčšinu krajín sveta,” povedal pre CNBC hlavný ekonóm ADB Albert Park.

Hoci niektoré časti celkového obchodu s Čínou poklesli, angažovanosť krajiny a jej význam v globálnom hodnotovom reťazci sa neznížili, povedal Park.

Číny obchod s jej hlavnými partnermi v roku 2023 klesol — jej ročný vývoz klesol prvýkrát za sedem rokov, keďže dopyt po čínskom tovare klesol pri pomalšom globálnom raste. Ekonomická veľmoc však zostáva hlavným obchodným partnerom pre viac ako 120 krajín a stále je najväčším obchodným partnerom Japonska, Južnej Kórey, Taiwanu a Vietnamu. podľa amerického think tanku Wilson Center.

Aj keď to môže platiť pre určitý tovar alebo konkrétne krajiny, ktoré sa „veľmi agresívne snažia obmedziť čínsky obchod“, v globálnejšom meradle je oddeľovanie oveľa menej zrejmé, povedal ekonóm. Dodal, že ani po obchodnom konflikte, ktorý začal bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018, význam Číny v globálnom hodnotovom reťazci neklesol.

Príbeh o odpojení Číny od globálnej ekonomiky – myslím si, že sú vo všeobecnosti veľmi prehnané alebo veľmi čiastočné.

Albert Park

Hlavný ekonóm ADB

Obchodné napätie medzi Čínou a USA rastie od roku 2018 Trump uvalil na Čínu clá a iné obchodné bariéry. Napriek tomu Čína naďalej zohrávala významnú úlohu v globálnej ekonomike, ktoré tvoria 18 % svetového HDP a stále sa považuje ako…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/02/26/china-still-top-trading-partner-for-many-countries-says-adb.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.