Novinky

Populácia Číny v produktívnom veku sa zmenšuje

0 0

Mnoho zamestnancov Meituanskej donášky jedla sa 14. januára 2024 pripravuje na prípravu v Šanghaji v Číne. (Foto: Costfoto/NurPhoto cez Getty Images)

Nurphoto | Nurphoto | Getty Images

PEKING – Podľa oficiálnych údajov zverejnených v stredu sa čínska populácia v produktívnom veku zmenšuje ako podiel na celkovom počte ľudí v krajine.

Ľudia vo veku 16 až 59 rokov tvorili v minulom roku 61,3 % populácie pevninskej Číny, čo je pokles zo 62 % v predchádzajúcom roku, ukazujú údaje Národného štatistického úradu.

Krajina rýchlo starne, keďže menej ľudí má deti a predlžuje sa dĺžka života. Pôrodnosť klesla aj napriek úsiliu Pekingu v poslednom desaťročí začať odstraňovať obmedzenia týkajúce sa domácností pre každé jedno dieťa.

Znižujúci sa pomer produktívneho veku znamená, že menej ľudí musí živiť väčší podiel populácie, aj keď počet ľudí v Číne celkovo klesá.

Celková populácia Číny sa v roku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížila o viac ako 2 milióny ľudí na 1,41 miliardy. To bol oveľa väčší pokles ako pokles o 850 000 ľudí v roku 2022 z predchádzajúceho roka — prvýkrát od 60. rokov 20. storočia, kedy sa počet obyvateľov krajiny zmenšil.

Cestovanie v rámci Číny sa „veľmi výrazne zotavilo“: CEO Trip.com

Populácia Číny v produktívnom veku po dosiahnutí vrcholu v roku 2011 klesla, uviedli analytici UBS v správe z minulého mesiaca.

„Zmenšujúca sa populácia v produktívnom veku spolu so štrukturálnymi posunmi v dynamike dopytu po pracovnej sile urýchľujú prijímanie technológií – od automatizácie a robotiky po digitalizáciu a AI – s cieľom 1) uspokojiť potreby pracovnej sily a 2) zvýšiť produktivitu a zároveň šetriť náklady,“ uviedli analytici. .

Poznamenali, že Čína má stále príležitosti na zvýšenie produktivity svojej pracovnej sily odborné vzdelanievyužitie nadmernej ponuky vidieckej pracovnej sily a zvýšenie veku odchodu do dôchodku.

Nezamestnanosť mládeže


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/19/chinas-working-age-population-is-shrinking.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.