Novinky

Austrálska Atlantída bola domovom pre pol milióna ľudí

0 0

AtlantídaPri severnom pobreží Austrálie, asi pred 10 000 rokmi, sa pod vodu dostala obrovská pevnina, takmer dvakrát väčšia ako Veľká Británia.

Táto oblasť, dnes oficiálne nazývaná Severozápadný šelf, bola pred 70 000 rokmi hojne obývaná ľuďmi a predpokladá sa, že ju obývalo až 500 000 ľudí.

Územie zahŕňalo súostrovia, jazerá, rieky a dokonca aj veľké vnútrozemské more. Historici sa domnievajú, že práve cez tieto krajiny prešli starovekí ľudia z Indonézie do Austrálie a nakoniec sa zmenili na dnešných domorodcov.

„Austrálska Atlantída“ bola ukrytá pod vodou počas stúpania hladín morí v dôsledku topenia ľadovcov po skončení doby ľadovej a teraz je na jej mieste Timorské more s hĺbkou 90 až 250 metrov.

Nové štúdium oblasti vykonal archeológ Kasih Norman a jeho tím z Graffiti University, Queensland, Austrália.

„Odhaľujeme detaily komplexnej krajiny, ktorá existovala na austrálskom severozápadnom šelfe. Nepodobalo sa žiadnej krajine, ktorú dnes nájdeme na našom kontinente.“

Posledná ľadová doba sa skončila asi pred 18 tisíc rokmi a topiaci sa ľad začal postupne zaplavovať územie starovekého kontinentu Sahul, ktorý zahŕňal krajiny Austrálie, Tasmánie a Novej Guiney.

V dôsledku potopenia pod vodou „Austrálska Atlantída“ zmizla a Nová Guinea a Tasmánia sa zmenili na samostatné ostrovy, pretože stále existujú.

Praveký kontinent Sahul. Miesto, kde sa nachádzala „austrálska Atlantída“, je zakrúžkované červenou farbou.

Krajiny Severozápadného šelfu mali v období jeho osídlenia človekom veľmi priaznivé podmienky pre život, s dostatočnou zásobou sladkej vody a zvierat, o čom svedčia aj nedávne archeologické nálezy.

Morské dno sa ťažko vykopáva, ale aj pri obmedzenej práci sa tam našlo pomerne veľa kamenných nástrojov. Presný počet ľudí, ktorí tam žili, archeológovia neuvádzajú, ale vypočítali, že ich mohlo byť minimálne 50-tisíc a maximálne 500-tisíc.

Tieto územia neboli zaplavené náhle, ale v priebehu asi 400 rokov, to znamená, že väčšina ľudí mala možnosť pomaly opustiť zatopené oblasti.

A išli do neďalekých austrálskych oblastí Kimberley a Arnhem, čo dokazuje výskyt nového štýlu skalných malieb, ktoré vznikli práve v tomto období.

Originál článok: https://anomalien.com/australian-atlantis-have-been-home-for-half-a-million-humans/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.