Novinky

Aktivácia len jednej mozgovej bunky predlžuje životnosť myší

0 0

Náš mozog je centrom rozhodovania pre všetky telesné funkcie. Komunikáciu so zvyškom tela udržiava predovšetkým prostredníctvom nervových impulzov.

Ale ako starneme, infraštruktúra, ktorá prenáša tieto komunikačné signály, a prostredie okolo nich sa zhoršujú, čo spôsobuje stále viac „závadov“ – to je súčasť starnutia. V tomto procese našim orgánom a tkanivám začnú chýbať signály potrebné na udržanie života.

Predtým vedci spájali špeciálne signálne chemikálie, ktoré zabezpečujú komunikáciu medzi naším mozgom a tukovými tkanivami, so starnutím u myší. Teraz sa ich rozhodli študovať bližšie.

Výskumníci umožnili jednej skupine hlodavcov „prirodzene“ zostarnúť iba jedným otočením: vyladili neuróny, ktoré sú na začiatku cesty z mozgu do tukového tkaniva, aby zostali aktívne.

Tieto bunky, DMHPpp1r17, sú skryté v hypotalame nášho mozgu, dôležitom komunikačnom kanáli medzi naším nervovým systémom a hormonálnym systémom tela.

S vekom vedci zistili, že proteín Ppp1r17 má tendenciu opúšťať jadro neurónov, a keď sa to stane, neuróny v hypotalame vysielajú slabšie signály. Pri menšom používaní sa rozvody nervového systému v celom bielom tukovom tkanive postupne sťahujú a to, čo bolo kedysi hustou sieťou prepojených nervov (vľavo), sa stáva riedkym (vpravo). Poďakovanie: Kyohei Tokizane

Neuveriteľne, nové štúdium zistili, že myši s aktivovanými neurónmi žili o 60 až 70 dní dlhšie ako normálne kontrolné myši, ktoré uhynuli v rámci typickej dĺžky života asi 1000 dní pre laboratórne myši.

Myši s aktivovanými neurónmi mali tiež hustejšiu, lesklejšiu srsť a boli aktívnejšie, keď starli, čo naznačuje, že zostali dlhšie zdravšie.

„Keď sú neuróny DMHPpp1r17 zapnuté, môžu pomocou molekuly Ppp1r17 aktivovať reakciu nášho tela na boj alebo útek, teda náš sympatický nervový systém. Toto sa napojí na zásoby bieleho tukového tkaniva v našom tele, ktoré uvoľní proteín nazývaný eNAMPT, ktorý následne reguluje hypotalamické neuróny a dokončuje okruh,“ píšu vedci.

Ppp1r17 je tiež dobre zachovaný u rôznych druhov stavovcov, vrátane ľudí, šimpanzov, opíc, potkanov, myší, dobytka, králikov, kurčiat a zebier. To naznačuje, že Ppp1r17 má počas evolúcie niektoré dôležité funkcie.

S menšou aktivitou sa nervy prechádzajúce našimi tukovými tkanivami začínajú degradovať, čo znamená, že sa produkuje ešte menej enzýmu eNAMPT, takže sa aktivuje ešte menej neurónov hypotalamu, čím sa vytvára samo sa šíriaci systém poškodenia.

Zostáva určiť veľa podrobností, vrátane toho, či enzým eNAMPT pôsobí priamo na hypotalamické neuróny alebo či medzi tým existujú ďalšie kroky.

Vedci sa tiež snažia zistiť, či táto spätná väzba ovplyvňuje komunikáciu medzi inými typmi tkanív v našom tele, ako je napríklad kostrové svalstvo.

Originál článok: https://anomalien.com/activating-just-one-brain-cell-extends-the-lifespan-of-mice/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.