Novinky

Mimozemšťania môžu zostať technologicky nevyvinutí

0 0


Podľa nového štúdium publikované v časopise Nature Astronomy, niektoré mimozemské civilizácie môžu byť inteligentné, ale čelia obmedzeniam v technologickom vývoji kvôli vlastnostiam ich atmosféry.

Jedným z kľúčových faktorov identifikovaných v štúdii je hladina kyslíka v atmosfére. Kyslík hrá dôležitú úlohu vo vývoji života a výskumníci naznačujú, že jeho dostupnosť môže byť rozhodujúca pre vývoj technologicky vyspelých druhov.

Článok zdôrazňuje, že okrem nevyhnutnosti pre dýchanie a metabolizmus v mnohobunkových organizmoch je kyslík rozhodujúci pre rozvoj ohňa – a oheň je charakteristickým znakom technologickej civilizácie. Ak však má planéta nedostatočnú hladinu kyslíka, môže zabrániť vzniku požiarov nevyhnutných pre technologický rozvoj.

„Oheň na Zemi určite zohral rozhodujúcu úlohu pri vzostupe ľudskej civilizácie a vzniku technológie,“ vysvetľuje štúdia.

Varenie bolo dôležité pre náš vývoj, dávalo nám viac energie a možno pomáhalo zväčšovať veľkosť nášho mozgu. Oheň používali aj ľudia na kontrolu prostredia a pomáhali nám pri love.

„Avšak zďaleka najdôležitejšou úlohou ohňa pri vzniku ľudskej civilizácie je jeho využitie ako zdroja energie,“ píše sa v článku.

„Pravdepodobne to začalo ako spôsob šetrenia tepla, čím sa zvýšil rozsah podmienok prostredia vhodných pre sídla. To sa potom vyvinulo do zložitejších použití, ako je tavenie kovov a výroba nástrojov. Nakoniec poskytla zdroj energie a palivo, ktoré odštartovalo priemyselnú revolúciu a viedlo k antropocénu.“

Dokument nazýva tento jav „kyslíkovou prekážkou“ a naznačuje, že cudzie druhy s nedostatkom kyslíka môžu byť inteligentné, ale zostanú technologicky nevyužité. Autori článku naznačujú, že nedostatok kyslíka môže tieto tvory izolovať, čo obmedzuje ich vývoj.

Prekážka s kyslíkom môže zabrániť tomu, aby sa inteligentné, nástroje používajúce a možno aj komunikatívne druhy vyvinuli na technologicky vyspelé druhy schopné nadviazať s nami kontakt, čo možno vysvetľuje nedostatok kontaktu.

Tím navrhuje ďalšie možné spôsoby, ako by primitívne druhy mohli produkovať teplo, ako je zaostrovanie lúčov ich hviezd alebo geotermálnej energie, ale žiadny z nich nie je taký jednoduchý alebo ľahko dostupný ako spaľovanie.

Spoluautor Adam Frank predpokladá, že na planétach s nízkou hladinou kyslíka by inteligentné tvory neboli schopné používať oheň na varenie jedla, kontrolu prostredia alebo vytváranie zložitých technológií.

Odborníci nabádajú k opatrnosti pri interpretácii potenciálnych technologických signálov z planét, kde je hladina kyslíka nedostatočná. To by mohlo byť dôležitým faktorom pri odstraňovaní nevhodných objektov pri hľadaní inteligentného života vo vesmíre.

Originál článok: https://anomalien.com/extraterrestrials-may-remain-technologically-undeveloped/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.