Novinky

Miera inflácie v Spojenom kráľovstve prekvapuje nárastom na 4 %, na čele s alkoholom a tabakom

0 0


Andresr | E+ | Getty Images

LONDÝN – Inflácia v Spojenom kráľovstve v decembri nečakane vzrástla na 4 % medziročne, podporená rastom cien alkoholu a tabaku.

Bol to prvý mesiac, v ktorom sa ročný index spotrebiteľských cien od februára 2023 zvýšil.

Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, očakávali mierny pokles ročného celkového CPI na 3,8 %. Novembrový prepad oproti očakávaniam na 3,9 %.

Medzimesačne celkový CPI vzrástol o 0,4 %, nad konsenzuálnou predpoveďou 0,2 % a oproti -0,2 % v novembri.

“Najväčší vzostupný príspevok k mesačnej zmene ročných sadzieb CPIH aj CPI mal alkohol a tabak, zatiaľ čo najväčší príspevok smerom nadol mali potraviny a nealkoholické nápoje,” uviedol národný štatistický úrad.

Ostro sledovaný základný údaj CPI – ktorý nezahŕňa nestále ceny potravín, energií, alkoholu a tabaku – dosiahol ročných 5,1 %, čo je viac ako 4,9 % predpovede agentúry Reuters a oproti novembru sa nezmenilo.

Najväčší podiel na raste základného čísla mali cestovné a dopravné služby, uviedol ONS.

„Ako sme videli v USA, Francúzsku a Nemecku, inflácia neklesá priamočiaro, ale náš plán funguje a mali by sme sa ho držať,“ uviedol vo vyhlásení britský minister financií Jeremy Hunt.

“Prijali sme ťažké rozhodnutia na kontrolu pôžičiek a teraz zatáčame, takže musíme zostať v kurze, ktorý sme si stanovili, vrátane podpory rastu konkurencieschopnejšími daňovými úrovňami.”

The Bank of England po rýchlom zvyšovaní úrokových sadzieb počas posledných dvoch rokov v snahe skrotiť utekajúcu infláciu usporiada svoje ďalšie zasadnutie o menovej politike 1. februára.

Nové kolo údajov o pracovných miestach v pondelok tiež poukázalo na náročnú cestu britskej centrálnej banky, ktorá rozhoduje o tom, kedy a ako prudko zníži úrokové sadzby v roku 2024. Trhy v súčasnosti stanovujú ceny viac…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/17/uk-inflation-rate-surprises-with-rise-to-4percent.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.