Novinky

To, čo vidíme, nie je skutočné, zistila nová štúdia

0 0


Najnovšie výskumy v oblasti kvantovej mechaniky potvrdzujú, že to, čo vnímame, nie vždy zodpovedá tomu, čo sa v skutočnosti deje. Kvantová mechanika, svet poznačený zvláštnosťami a paradoxmi, opäť znepokojuje výskumníkov.

Vedci tvrdia, že v kvantovej mechanike samotné pozorovania ovplyvňujú výsledok experimentu. To má prekvapivé dôsledky, pretože správanie kvantových systémov sa mení v závislosti od toho, či sú pozorované alebo nie.

Obzvlášť zaujímavé je zistenie, že kontext merania hrá kľúčovú úlohu pri formovaní tohto efektu. Dokument popisujúci tento výskum je dostupný v New Journal of Physics.

Vedúci autor štúdie a výskumný pracovník na univerzitách v Hirošime a Bristole, Jonte Hance, vysvetľuje: „Kvantová mechanika je zvláštna vec a identifikácia príčin tejto zvláštnosti je stále aktívnou oblasťou výskumu.

Výskum je založený na koncepte kvantovej „Cheshire Cat“, kde sa merania stávajú rozhodujúcimi pri vytváraní zvláštnych efektov.

Profesor Holger Hofmann z Hirošimskej univerzity poznamenáva: „Rozličné výsledky vznikajú, keď meriate kvantový systém rôznymi spôsobmi, a pôvodná interpretácia Cheshire Cat vznikne len vtedy, ak skombinujete výsledky týchto rôznych meraní veľmi špecifickým spôsobom.“

Tím výskumníkov si kladie za cieľ odhaliť ďalšie paradoxné efekty a určiť, či ide o prejavy kontextuality. Tiež dúfajú, že pochopia, ako vzniká kontext a ako možno tieto zvláštne javy využiť na praktické účely.

Jonte Hans zdôrazňuje: „Nielenže nám to pomôže definitívne vysvetliť, prečo je kvantová mechanika taká kontraintuitívna, ale pomôže nám to aj vyvinúť spôsoby, ako využiť túto zvláštnosť na praktické účely, ako je napríklad kvantová výpočtová technika.

Originál článok: https://anomalien.com/what-we-see-isnt-real-new-study-finds/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.