Novinky

Astronómovia našli obrovský záhadný kozmický objekt v tvare prstenca

0 0


Astronómovia objavili druhú výnimočne veľkú kozmickú formáciu, ktorá spochybňuje zavedené teórie vesmíru.

Tento kolosálny objekt v tvare prstenca, označovaný ako „Veľký prsteň na oblohe“, sa nachádza 9,2 miliardy svetelných rokov od Zeme a môže sa pochváliť ohromujúcim priemerom 1,3 miliardy svetelných rokov a obvodom približne štyri miliardy svetelných rokov. Aby sme poskytli kontext, obrovský priemer Veľkého prstenca by mohol pojať 15 mesiacov v splne zoradených vedľa seba.

Je pozoruhodné, že toto nie je prvý objav takýchto kozmických zázrakov tímom UCLan. Dva roky predtým identifikovali ďalšiu analogickú štruktúru s názvom „Obrovský oblúk na oblohe“, ktorá sa rozprestiera na ohromujúcich 3,3 miliardy svetelných rokov.

Umelecký dojem z toho, ako by vyzerali Veľký prsteň (zobrazený modrou) a obrovský oblúk (zobrazený červenou farbou) na oblohe, keby ste ich videli.

Vedci zistili, že tieto dva existujú v rovnakej vzdialenosti, v rovnakom kozmickom období a na oblohe sú od seba vzdialené iba 12 stupňov.

„Žiadnu z týchto dvoch ultra veľkých štruktúr nie je ľahké vysvetliť v našom súčasnom chápaní vesmíru. A ich mimoriadne veľké rozmery, výrazné tvary a kozmologická blízkosť nám určite musia povedať niečo dôležité – ale čo presne? povedala doktorandka Alexia Lopezová.

„Kozmológovia vypočítali súčasnú teoretickú hranicu veľkosti štruktúr na 1,2 miliardy svetelných rokov, no obe tieto štruktúry sú oveľa väčšie – obrovský oblúk je takmer trikrát väčší a obvod Veľkého prstenca je porovnateľný s dĺžkou obrovského oblúka. Podľa súčasných kozmologických teórií sme si nemysleli, že štruktúry v tomto rozsahu sú možné,“ dodal Lopez.

„Jednou možnosťou je, že Veľký prstenec by mohol súvisieť s baryonickými akustickými osciláciami (BAO). BAO vznikajú z oscilácií v ranom vesmíre a dnes by sa mali javiť, aspoň štatisticky, ako guľovité škrupiny v usporiadaní galaxií.

„Podrobná analýza Veľkého prstenca však odhalila, že nie je v skutočnosti kompatibilný s vysvetlením BAO: Veľký prstenec je príliš veľký a nie je sférický,“ vysvetlil Lopez uvoľniť.

Originál článok: https://anomalien.com/astronomers-find-giant-mysterious-ring-shaped-cosmic-object/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.