Novinky

SETI odhaľuje záhadu mimozemšťanov pomocou prelomovej technológie

0 0


V prelomovom kozmickom hľadaní, Commensal Open-Source Multimode Interferometer Cluster (COSMIC) inštitútu SETI vo veľmi veľkom poli Karla G. Janského (VLA) rozširuje hľadanie mimozemskej inteligencie. seti.org.

Táto špičková technológia nie je samostatný ďalekohľad; je to detektor. COSMIC hľadá mimozemské signály a pripravuje cestu pre budúcu vedu pomocou kópie nespracovaných údajov z pozorovaní teleskopu.

Jadrom misie COSMIC je sledovanie odvekej otázky: Sme vo vesmíre sami? Vedec projektu Dr. Chenoa Tremblay a jeho tím podrobne opísali projekt v článku publikovanom v The Astronomical Journal.

Čo odlišuje COSMIC od ostatných, je jeho prispôsobivosť budúcnosti. Systém je navrhnutý pre budúce vylepšenia, čím sa zabezpečí, že zostane v popredí kozmického prieskumu. S potenciálom rozšíriť svoje schopnosti by COSMIC mohol čoskoro pokryť viac hviezd, preskúmať nové frekvencie a zlepšiť naše chápanie obrovskej kozmickej tapisérie.

Je dôležité poznamenať, že schopnosti COSMIC presahujú hľadanie mimozemskej inteligencie. Budúce vylepšenia by mohli odomknúť nové prieskumy, od nájdenia rýchlych rádiových impulzov s časovým rozlíšením submilisekundy až po štúdium vedy o spektrálnych čiarach a axiónovej temnej hmote.

Obrázok zobrazujúci polohy všetkých hviezd, na ktoré sa doteraz zameriaval COSMIC, s údajmi zaznamenanými do databázy potenciálnych signálov. Zhromaždili sme údaje o viac ako 485 000 zdrojoch vo frekvenčnom rozsahu 2 až 45 GHz. Súradnice každej malej bodky sú zacielená hviezda a vyplnené škvrny na oblohe predstavujú oblasti zmapované prostredníctvom prieskumu oblohy VLA, ktorý skúmal oblohu rýchlosťou 2 000 zdrojov za hodinu.

„COSMIC predstavuje modernú digitálnu architektúru založenú na Ethernete na VLA, čo umožňuje testovacie prostredie pre budúce technológie, keď sa presunieme do éry ďalšej generácie,“ povedal Tremblay.

„V súčasnosti sa zameriavame na vytvorenie jedného z najväčších prieskumov technologických signálov, pričom za prvých šesť mesiacov bolo pozorovaných viac ako 500 000 zdrojov. Flexibilita dizajnu však umožňuje širokú škálu ďalších vedeckých príležitostí, ako je štúdium rýchlych rádiových impulzných štruktúr a hľadanie kandidátov na tmavú hmotu axionov.

“Dúfame, že otvoríme príležitosti pre iných vedcov, aby využili náš vysoký čas (nanosekundy) alebo naše vysoké spektrálne rozlíšenie (sub-Hz) na dokončenie výskumu. Je to vzrušujúci čas na zvýšenie schopností tohto historického teleskopu.“

COSMIC stojí na pleciach gigantov, ako je projekt Phoenix, so schopnosťou vyhľadávať milióny hviezd a potenciálom rozšíriť sa na desiatky miliónov – skok v rozsahu a citlivosti. COSMIC, ktorý v súčasnosti funguje na VLA, vyhľadáva pomocou pozorovaní z prieskumu oblohy Very Large Array Sky Survey (VLASS), ktorý zmapuje 80 % oblohy v troch fázach počas dvoch rokov a katalogizuje približne 10 miliónov rádiových zdrojov.

Ethernetový systém COSMIC pridáva do vesmíru nový prvok spolupráce. Technológia multicastingu umožňuje iným komenzálnym systémom prístup k výpočtovej sile COSMIC, čo umožňuje rozvoj kolaboratívneho vedeckého ekosystému. Predstavte si, že viaceré teleskopy spolupracujú na odhalení najhlbších tajomstiev vesmíru.

„Systém COSMIC výrazne zlepšuje vedecké schopnosti VLA. Jeho hlavný cieľ odhaľovať mimozemské technopodpisy rieši jednu z najzávažnejších vedeckých otázok vôbec. Táto téma predtým nebola možná s VLA,“ povedal Dr. Paul Demorest, National Radio Astronomy Observatory.

“Súbežnou prevádzkou s projektmi, ako je VLA Sky Survey, COSMIC zrealizuje jeden z najväčších prieskumov SETI v histórii a zároveň umožní VLA vykonávať svoj obvyklý program iného astronomického výskumu.”

Originál článok: https://anomalien.com/seti-is-unlocking-the-mystery-of-aliens-with-breakthrough-technology/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.