Novinky

Nový prezident Lai Ching-te bude čeliť rozdelenému parlamentu

0 0


Počas vyhlasovania oficiálnych výsledkov 13. januára 2024 v Taipei na Taiwane prebehlo dieťa cez vlajku Taiwanu.

Sawayasu Tsuji | Getty Images Novinky | Getty Images

Tchaj-pej – Novozvolený taiwanský prezident Lai Ching-te bude čeliť rozdelenému parlamentu, ktorý pravdepodobne zmierni jeho politickú agendu, pričom Taiwanská ľudová strana bude považovaná za kráľa s ôsmimi kreslami, pretože žiadna z dvoch hlavných strán nezískala úplnú väčšinu v 113- sídlo Legislatívny Yuan.

Išlo o trojboj medzi kandidátmi z vládnucej Demokratickej pokrokovej strany – ktorú Čína označuje za „vážnu hrozbu“, hlavnej opozičnej strany a pro-pekingského Kuomintangu a menšej Taiwanskej ľudovej strany.

Kuomintang získal 52 kresiel v zákonodarnom zbore – o jedno viac ako Demokratická progresívna strana – a bojovný prezidentský kandidát KMT Han Kuo-yu by mohol byť voľbou strany za predsedu.

Ak KMT vytvorí koalíciu s TPP, Hanovu nevraživosť – po tom, čo bol odvolaný ako starosta Kaoshiung a prehral v prezidentských voľbách v roku 2020 ako nominant KMT – môže zmierniť jeho potenciálny koaličný partner.

Zatiaľ čo Lai v sobotu vyhral prezidentské voľby so 40 % ľudového hlasovania, jeho DPP stratila v taiwanskom parlamente 10 kresiel z predchádzajúcich 61, čím sa vzdala väčšiny.

TPP je vo výbornej strategickej pozícii na to, aby urobila alebo zlomila Laiove legislatívne nádeje.

Timothy S. Rich

Western Kentucky University

Na povolebnej tlačovej konferencii sa Lai zaviazal, že vo svojom vládnutí zostane otvorený a zároveň sa zaviaže dosiahnuť konsenzus v rozdelenom zákonodarnom zbore.

„Pretože KMT nezískali väčšinu v zákonodarnom zbore, budú pri budovaní väčšinovej koalície závisieť od podpory TPP, a ak bude KMT príliš neústupná a pokúsi sa postaviť proti všetkému, čo chce Laiská administratíva urobiť, môžu mať to ťažké…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/15/taiwan-election-new-president-lai-ching-te-to-face-divided-parliament.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.