Novinky

Globálna ekonomika sa v roku 2024 oslabila

0 0


Boris Roessler | Picture Alliance | Getty Images

Väčšina ekonómov opýtaných na Svetovom ekonomickom fóre očakáva v tomto roku oslabenie globálnej ekonomiky s tým, že geopolitická fragmentácia vo svete sa prehĺbi.

“Globálne ekonomické vyhliadky zostávajú utlmené a plné neistoty,” uvádza sa v správe WEF zverejnenej v pondelok.

„Hoci dochádza k pozitívnemu vývoju, ako je zmiernenie inflačných tlakov a pokroky v oblasti umelej inteligencie (AI), podniky a tvorcovia politík čelia pretrvávajúcim protivetrom a pokračujúcej nestálosti, keďže globálna ekonomická aktivita zostáva pomalá, finančné podmienky zostávajú napäté a geopolitické trhliny. sociálne napätie stále rastie.”

Prieskum medzi 30 hlavnými ekonómami medzi novembrom a decembrom minulého roka ukázal, že 56 % opýtaných očakáva oslabenie globálnej ekonomiky v roku 2024, zatiaľ čo 20 % očakáva, že zostane nezmenené, a 23 % predpovedá „o niečo silnejšie“ ekonomické podmienky.

The Medzinárodný menový fond medzitým očakáva globálny ekonomický rast v roku 2024 mierne poklesne na 2,9 % z 3 % v minulom roku.

Čo je Svetové ekonomické fórum?

Prieskum WEF ukazuje značné rozdiely medzi očakávaniami ekonómov pre rôzne ekonomiky, pričom experti sú k vyhliadkam Európy najviac medvedí. Približne 77 % opýtaných očakáva v tomto roku oslabenie rastu v regióne – to je takmer dvojnásobok čísla zaznamenaného v septembrovom prieskume.

Ekonómovia sa tiež vyjadrili negatívnejším smerom k výhľadu USA. V predchádzajúcom prieskume 78 % predpovedalo mierny alebo vyšší rast v tomto roku, zatiaľ čo podľa najnovšieho výskumu tento počet klesol na 56 %.

Respondenti boli vo všeobecnosti pozitívne a nezmenené, pokiaľ ide o ich vyhliadky pre južnú Áziu, východnú Áziu a Tichomorie, ale v prípade Číny zaujali opatrnejší tón, pričom väčšina (69 %) teraz očakáva len mierny hospodársky rast.

Ekonómov zaujímalo najmä…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/15/davos-economists-survey-global-economy-seen-weakening-in-2024.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.