Novinky

V amazonskej džungli bola nájdená obrovská sieť miest vybudovaných pred 2500 rokmi

0 0


Ďalšie tajomstvo Amazonky bolo objavené v hustej džungli prostredníctvom mapovania pomocou technológie laserových senzorov. Mnoho starovekých ruín, v ktorých žilo asi 10 tisíc ľudí.

Archeológ Stephen Rosten po prvýkrát narazil na staroveké mohyly a pozostatky ciest v regióne Upano Valley v Ekvádore, a to pred viac ako 20 rokmi.

Keď začal s vykopávkami, našiel množstvo farebnej keramiky vrátane džbánov, ktoré boli testované na to, aby obsahovali kukuričné ​​pivo. Rádiokarbónové datovanie ukázalo, že ľudia sa tu usadili asi pred 2500 rokmi a žili približne tisíc rokov (od roku 500 pred Kristom do 600 rokov nášho letopočtu).

Rosten vtedy podľa svojich slov ešte nechápal, že v skutočnosti ide o veľmi rozsiahly komplex osád, vlastne o obrovské mesto, úzko prepojené cestami.

Kvôli nepreniknuteľným húštinám, intenzívnym horúčavám, riziku nákazy maláriou a inými nebezpečnými chorobami a odľahlosti od civilizácie boli archeologické vykopávky v oblasti Amazónie vždy veľmi náročné.

Džungľa sa veľmi rýchlo zmocňuje opustených usadlostí a po desiatkach rokov nikto ani len okoloidúci neuhádne, že tu bola dedina či dokonca mesto.

Moderná technológia laserového skenovania (lidar), namontovaná na dronoch, však pomáha archeológom objaviť staroveké ruiny skryté vegetáciou. Nedávno bola pomocou týchto technológií zmapovaná ekvádorská džungľa a objavené mnohé pravouhlé ruiny starovekých stavieb.

Podľa Vedecký časopis, bolo to obrovské mesto, respektíve sieť niekoľkých veľkých sídiel. Takto vyzerajú také ruiny zo zeme, vyzerajú ako hlinené valy a ak sú obrastené stromami, nikdy neuhádnete, že ide o umelú stavbu.

Archeológia len nedávno začala odhaľovať, že Amazónia bola pred tisíckami rokov pomerne husto osídlená a mala pomerne vyspelú civilizáciu. Predtým sa verilo, že odpradávna tam žili len malé skupiny Indiánov, ktorých najvyšším technickým výdobytkom boli schátrané chatrče a vykopané člny.

Rosten teraz nazýva údolie Upano „strateným údolím miest“. A podľa výpočtov tu žilo najmenej 10 tisíc ľudí. Pravda, archeológovia zatiaľ nevedia, ktorá civilizácia vybudovala túto sieť miest, pretože je o viac ako tisíc rokov staršia ako predtým známe amazonské kultúry z predkolumbovských čias.

Celkovo bolo na ploche 300 kilometrov štvorcových objavených päť veľkých osád a ďalších desať menších. Každá osada bola husto zastavaná obytnými a obradnými stavbami a medzi nimi boli ploché, pravouhlé polia, kde sa podľa vykopávok pestovala kukurica, maniok a sladké zemiaky.

Mestá boli spojené širokými rovnými cestami a vo vnútri miest boli jasne vytýčené ulice a dokonca aj štvrte.

„Môžeme bezpečne hovoriť o urbanizme,“ hovorí archeológ Fernando Mejía z Pápežskej katolíckej univerzity v Ekvádore, jeden z autorov novej štúdie.

Mierou umelej zmeny krajiny by podľa neho mohli neznámi stavitelia týchto miest konkurovať aj „záhradným mestám“ Mayov. A to, čo bolo doteraz objavené, „je skutočne len špičkou ľadovca“ o tom, čo ešte možno nájsť v ekvádorskej Amazónii, hovorí Mejia.

Súdiac podľa dispozície a datovania, všetky tieto mestá a cesty existovali v rovnakom čase a neboli postavené jedno, aby nahradilo druhé. Predtým bola za najstaršiu vysoko rozvinutú spoločnosť v Amazónii považovaná kultúra, ktorá žila v regióne Llanos Mojos v Bolívii, kde boli minulý rok objavené ruiny starovekých miest s pyramídami pomocou rovnakého lidaru.

Ukázalo sa však, že sieť miest v Ekvádore je takmer o tisíc rokov staršia ako bolívijská civilizácia a ich sídla boli väčšie a rozvinutejšie, rovnako ako ich cesty. Najväčšie cesty boli široké 10 metrov a tiahli sa 10-20 km.

Podľa Josého Iriarteho, archeológa z Exeterskej univerzity, sú ruiny tak zle zachované nielen preto, že sa o to pokúšala džungľa, ale aj preto, že tieto mestá boli postavené hlavne z hliny.

Napríklad Mayovia a Inkovia stavali z kameňa a ich pyramídy sú stále vo výbornom stave. Neznáma civilizácia Ekvádoru, ktorá postavila tieto mestá, v skutočnosti existovala v rovnakom období ako Rímska ríša a mala približne rovnaký počet obyvateľov ako Londýn počas Rímskej ríše.

A to sme sa dozvedeli len nedávno. Koľko starovekých záhad teda budeme musieť v budúcnosti objaviť? „Amazónia mala vždy neuveriteľnú rozmanitosť ľudí a osád. Práve sme sa o nich začali učiť viac,“ hovorí Stephen Rosten.

Originál článok: https://anomalien.com/huge-network-of-cities-built-2500-years-ago-was-found-in-the-amazon-jungle/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.