Novinky

Ukrajina a Rusko tvrdia, že chcú mier, ale k rozhovorom sa ani zďaleka nepribližujú

0 0


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštevuje vojakov v kupianskej frontovej línii 30. novembra 2023 v Charkove na Ukrajine.

Ukrajinské predsedníctvo | Anadolu | Getty Images

Ukrajina je pripravená predložiť svoj mierový plán na ukončenie vojny s Ruskom spojeneckým poradcom pre národnú bezpečnosť vo Švajčiarsku v nedeľu, keď sa predstavitelia zhromaždia v lyžiarskom stredisku Davos pred Svetovým ekonomickým fórom.

Nie je to prvýkrát, čo sa Ukrajina prezentovala jeho 10-bodový „Mierový vzorec“ Kyjev však dúfa, že získaním medzinárodných partnerov na podporu svojho plánu sa vyvinie tlak na Rusko, aby pristúpilo na podmienky Kyjeva na zastavenie nepriateľských akcií.

Rusko sa nezúčastňuje na stretnutiach zameraných na mierové návrhy a kritizoval nedávne rokovania na Malte v októbri, pričom ich označil za protiruské a kontraproduktívne. Rozhovory vynechal aj ruský spojenec Čína, ktorá je považovaná za jednu z mála krajín, ktoré by mohli ovplyvniť postoj Moskvy k Ukrajine.

Či môže najnovší samit zameraný na mier priniesť nejaké ovocie, nie je isté. Politickí a vojenskí experti tvrdia, že vojna je vo veľmi aktívnej fáze a ani jedna zo strán nemá v konflikte navrch, mierové plány a budúce rozhovory sú v súčasnosti „zbožným prianím“.

“Niektorí ľudia naznačujú, že sme sa mohli dostať do bodu, keď už na bojisku nie je možné dosiahnuť viac, a tak jedinou možnosťou je sadnúť si a vyjednávať. Myslím, že je to zbožné prianie,” povedal Sam Greene, profesor Ruská politika na King's College London, povedal CNBC.

„Je pravda, že bojisko sa neposúva príliš ďaleko jedným alebo druhým smerom, ale realita je taká, že na bojisku sa toho deje veľa, čo ho drží presne tam, kde je… Prebieha veľa bojov. To naznačuje, že obe strany cítia, že môžu dosiahnuť viac…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/12/ukraine-and-russia-say-they-want-peace-but-theyre-nowhere-near-talks.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.