Novinky

Kríza v Červenom mori by mohla ohroziť boj o infláciu, keďže náklady na prepravu celosvetovo stúpajú

0 0


Loď prechádza cez Suezský prieplav smerom k Červenému moru 10. januára 2024 v Ismailii v Egypte.

Povedal Hassan | Getty Images

Náklady na dopravu v USA stúpajú útokov v Červenom mori narúšajú svetový obchod, čo vyvoláva obavy, že inflácia by sa mohla znova zvýšiť, ak bude narušenie pokračovať.

The odklonenie kontajnerových lodí zo Suezského prieplavu okolo Mysu dobrej nádeje v Juhoafrickej republike má podľa správy, ktorú tento týždeň zverejnila spoločnosť S&P Global Market Intelligence, vplyv na „globálnu nákazu“ na prepravné sadzby.

Obchod medzi Áziou a Európou čelil najväčšiemu vplyvu, keďže Suezský prieplav slúži ako kľúčová brána medzi týmito dvoma regiónmi. Sadzba za 40-stopový kontajner zo severnej Ázie do Európy stúpla od vypuknutia vojny medzi Izraelom a Hamasom v októbri o viac ako 600 % na 6 000 USD, podľa S&P Global Commodity Insights.

Kríza v Červenom mori má však teraz významný vplyv aj v ďalších oblastiach, pričom náklady na prepravu medzi Áziou a USA tiež stúpajú. Sadzby za prepravu zo severnej Ázie na východné pobrežie USA podľa S&P Global od začiatku októbra vyskočili o 137 % na 5 100 USD za 40-stopový kontajner. Sadzby zo severnej Ázie na západné pobrežie USA za rovnaké obdobie vyskočili o 131 % na 3 700 USD.

JPMorgan v utorok klientom povedala, že boj proti inflácie by sa v najbližších mesiacoch mohla zastaviť, ak náklady na dopravu zvýšia cenu tovaru.

“Obnovené zvýšenie globálnych prepravných nákladov môže v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov skutočne prispieť k inflácii spotrebiteľských cien, ak by sa toto zvýšenie nakoniec premietlo do vyšších cien konečného tovaru,” uviedli ekonomickí analytici investičnej banky klientom vo výskume.

“Takýto výsledok by posilnil naše očakávania, že pokrok v znižovaní globálnej jadrovej inflácie CPI sa v tomto roku zastaví,” uviedli analytici.

To by mohlo narušiť očakávania trhu, že federálny…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/11/red-sea-crisis-could-jeopardize-inflation-fight-as-shipping-costs-spike-globally.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.