Novinky

USA a Británia uskutočňujú útoky proti Húsíom v Jemene

0 0


INTERNATIONAL VODY ČERVENÉ MORE, JEMEN – 20. NOVEMBRA: Toto zobrazenie obrazovky zachytené z videa ukazuje, ako jemenskí húsijskí bojovníci ovládli náklad Galaxy Leader na pobreží Červeného mora pri Hudajde 20. novembra 2023 v Červenom mori v Jemene.

Pracovný list | Getty Images Novinky | Getty Images

Spojené štáty a Británia podnikli údery proti cieľom spojeným s hnutím Houthi v Jemene, povedali vo štvrtok pre agentúru Reuters štyria americkí predstavitelia, ide o prvé údery proti Iránom podporovanej skupine, odkedy sa koncom minulého roka začala zameriavať na medzinárodnú lodnú dopravu v Červenom mori.

Predstaviteľ húsíov potvrdil „nálety“ po celej krajine, vrátane hlavného mesta Saná spolu s mestami Saada a Dhamar, ako aj v provincii Hodeidah, pričom ich nazval „americko-sionisticko-britskou agresiou“.

Pokračujúce útoky sú jednou z najdramatickejších doteraz najdramatickejších demonštrácií rozšírenia vojny medzi Izraelom a Hamasom na Blízkom východe od jej októbrovej erupcie.

Jeden americký predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že útoky uskutočnili lietadlá, lode a ponorky. Dvaja predstavitelia uviedli, že podporu pre operáciu poskytli Austrália, Kanada, Bahrajn a Holandsko.

Predstaviteľ uviedol, že cieľom bolo viac ako tucet miest a útoky mali byť viac než len symbolické.

Húsíovia, ktorí ovládajú väčšinu Jemenu, sa vzopreli výzve OSN, aby zastavili svoje raketové a bezpilotné útoky na námorné trasy v Červenom mori, a varovania Spojených štátov o následkoch, ak tak neurobia.

Húsíovia tvrdia, že ich útoky sú prejavom podpory Hamasu, palestínskej islamistickej skupiny, ktorá ovláda Gazu. Izrael spustil vojenský útok, pri ktorom zahynulo viac ako 23 000 Palestínčanov v Gaze po útoku Hamasu na Izrael 7. októbra.

USA a Spojené kráľovstvo podnikli spoločné útoky na Húsíov

Houthi zaútočili na 27 lodí, aby…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/12/us-uk-strike-houthi-targets-in-yemen-in-response-to-attacks-in-the-red-sea.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.