Novinky

Čína v decembri zaznamenala vyšší rast exportu, ako sa očakávalo

0 0


Kontajnery stoja v prístave Yangshan v Šanghaji, Čína, 6. augusta 2019.

Aly Song | Reuters

PEKING – Čínsky export vzrástol v decembri viac, ako sa očakávalo, ale nepodarilo sa mu kompenzovať celkový pokles za rok 2023, ukázali colné údaje v piatok.

Vývoz v minulom mesiaci medziročne vzrástol o 2,3 % v amerických dolároch, čo je viac ako 1,7 % predpovedaný prieskum agentúry Reuters.

V roku 2023 vývoz klesol o 4,6 %, zatiaľ čo dovoz klesol o 5,5 %, podľa colných údajov.

Dovoz v vyjadrení v amerických dolároch vzrástol v decembri medziročne o 0,2 %. To je o niečo menej ako 0,3-percentný nárast očakávaný analytikmi v prieskume agentúry Reuters.

Dopyt po čínskom tovare klesol v dôsledku pomalšieho globálneho rastu a obchod krajiny s jej hlavnými partnermi sa v roku 2023 znížil.

CIO hovorí, že existuje „medzera vnímania“ investícií v Číne

Združenie národov juhovýchodnej Ázie bolo v roku 2023 najväčším obchodným partnerom Číny na regionálnom základe, po ktorom nasledovala Európska únia.

Spomedzi krajín zostali USA najväčším obchodným partnerom Číny.

Rusko bolo vzácnym svetlým bodom, pričom vývoz Číny do tejto krajiny v roku 2023 vzrástol o takmer 47 % a dovoz o takmer 13 %.

“Čínski výrobcovia očakávajú, že produkcia v priebehu roka 2024 vzrastie na základe predpovedí silnejšieho globálneho dopytu, vyšších výdavkov klientov a investícií do nových produktov,” uviedol Caixin vo svojom decembrovom indexe nákupných manažérov výroby.

Index zaznamenal mierne zlepšenie oproti novembru. “Miera optimizmu sa však od novembra zmiernila a zostala pod priemerom série.”

Správa tiež zaznamenala pokles podindexu zamestnanosti. “Firmy často spomínali, že sa rozhodli nenahradiť dobrovoľných zamestnancov alebo znížiť počet zamestnancov, pretože dopyt bol utlmenejší, ako sa očakávalo,” uvádza sa v analýze Caixin.

“Naším základným prípadom je, že export vzrastie o 2 % v roku 2024 po poklese o 5 % (v roku 2023). Ak sa export spomalí viac, ako sa očakávalo, politici by začali byť aktívnejšie v…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/12/china-posts-higher-than-expected-exports-growth-in-december.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.