Novinky

Biely dom sa pripravuje na prezidentské voľby na Taiwane a „obdobie vyššieho napätia“

0 0


Americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching pred stretnutím počas týždňa lídrov ázijsko-pacifickej hospodárskej spolupráce vo Woodside v Kalifornii, 15. novembra 2023.

Brendan Smialowski | Afp | Getty Images

The Biden administratíva zdvojnásobila svoju podporu taiwanskému demokratickému procesu pred prezidentskými voľbami na ostrove, ktorý bude slúžiť ako prístrešok plíživého vplyvu pevninskej Číny na Taiwanktoré si Čína nárokuje ako svoje územie.

Vedúci čínsky styčný pracovník na Taiwane varoval nedávno v sobotu voľby by bola voľba medzi „mierom a vojnou“. Peking tiež varoval Washington, aby sa do toho nemiešal.

Výsledky volieb budú mať dominový efekt na geopolitiku a globálny obchod. V závislosti od výsledku by tiež mohli vyvolať zvýšenie čínskej vojenskej aktivity na ostrove a jeho okolí.

Biely dom sa pripravuje na niekoľko rôznych výsledkov.

“Kedykoľvek sa dostaneme do obdobia vyššieho napätia, v americkej vláde sa samozrejme vždy uskutočnia núdzové rozhovory,” povedal v stredu neskoro večer na brífingu s novinármi vysoký predstaviteľ administratívy.

“Nechcem zachádzať do podrobností o nich, ale samozrejme, musíme byť pripravení a premyslieť si každú možnosť… od žiadnej reakcie až po vyššiu úroveň,” povedal predstaviteľ.

Biely dom trvá na tom, že Spojené štáty nepodporia žiadneho z troch najlepších kandidátov. To však neznamená, že Washington zostáva úplne na vedľajšej koľaji.

“Neoficiálna delegácia” Američanov pocestuje do hlavného mesta Taiwanu Tchaj-pej bezprostredne po voľbách, aby posilnila svoje partnerstvo s ostrovom “tvárou v tvár”, uviedol vysoký predstaviteľ administratívy. “Nie je žiadnym tajomstvom, že Peking má názor na výsledok volieb a snaží sa formovať ich smer rôznymi spôsobmi.”

do…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/11/white-house-prepares-for-taiwan-presidential-elections-and-period-of-higher-tension.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.