Novinky

Spotrebiteľské ceny v decembri vzrástli o 0,3 %, čo je viac, ako sa očakávalo, čím sa ročná miera zvýšila na 3,4 %.

0 0


Spotrebiteľské ceny v decembri vzrástli o 0,3 %, čo je viac, ako sa očakávalo, čím sa ročná miera zvýšila na 3,4 %.

Ceny, ktoré spotrebitelia platia za rôzne tovary a služby, vzrástli v decembri viac, než sa očakávalo, podľa štvrtkového opatrenia ministerstva práce, ktoré ukazuje, že inflácia stále drží nadvládu nad ekonomikou USA.

The index spotrebiteľských cien za mesiac vzrástli o 0,3 %, čo je viac ako odhad 0,2 % v čase, keď väčšina ekonómov a politikov vidí zmiernenie inflačných tlakov. Na 12-mesačnej báze CPI uzavrel rok 2023 s nárastom o 3,4 %. Ekonómovia v prieskume Dow Jones očakávali medziročnú hodnotu 3,2 %.

Bez započítania volatilných cien potravín a energií sa takzvaný jadrový CPI za mesiac tiež zvýšil o 0,3 % a o 3,9 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, v porovnaní s príslušnými odhadmi 0,3 % a 3,8 %. Medziročná základná hodnota bola najnižšia od mája 2021.

Veľká časť nárastu bola spôsobená rastúcimi nákladmi na prístrešky. Kategória vzrástla za mesiac o 0,5 % a predstavovala viac ako polovicu nárastu jadrového CPI. Na ročnej báze sa náklady na prístrešie zvýšili o 6,2 %, čiže o dve tretiny nárastu inflácie.

Predstavitelia Fedu vo veľkej miere očakávajú, že náklady na prístrešky budú počas roka klesať, keďže obnovené nájomné zmluvy odrážajú nižšie nájomné.

Futures na akciový trh boli po zverejnení negatívne, zatiaľ čo výnosy štátnych dlhopisov sa držali mierne vyššie.

Ceny potravín vzrástli v decembri rovnako ako v novembri o 0,2 %. Ceny vajec medzimesačne vzrástli o 8,9 %, no stále boli nižšie o 23,8 % ročne. Energia zaznamenala nárast o 0,4 % po 2,3 % v novembri, keď benzín vzrástol o 0,2 %, ale zemný plyn klesol o 0,4 %. Ceny leteckých spoločností za mesiac vzrástli o 1 %.

V ostatných kľúčových cenových indexoch sa poistenie motorových vozidiel odrazilo o 1,5 % vyššie, zdravotná starostlivosť zrýchlila o 0,6 % a ceny ojazdených vozidiel, ktoré sú hlavným prispievateľom k počiatočnému nárastu inflácie, vzrástli o ďalších 0,5 % po novembrovom raste o 1,6 %.

Mzdy upravené o infláciu zaznamenali medzimesačný nárast o 0,2 %, pričom medziročne vzrástli o miernych 0,8 %.


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/11/cpi-inflation-report-december-2023-consumer-prices-rose-0point3percent-in-december-higher-than-expected-pushing-the-annual-rate-to-3point4percent.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.