Novinky

Silná vlna cunami vyhladila britskú populáciu pred 8 000 rokmi

0 0


Obrovská vlna cunami, ktorá sa prehnala severnou Európou pred viac ako 8000 rokmi, mohla byť podľa nedávneho výskumu zodpovedná za tragické vyhynutie severnej Británie v období mezolitu.

Nový výskum publikovaný v Journal of Quaternary Science poskytuje pohľad na túto starodávnu prírodnú katastrofu.

Počas obdobia mezolitu, známeho aj ako stredná doba kamenná, mala severná Británia približne 1 000 obyvateľov. Väčšina z nich žila v malých pobrežných osadách, potenciálne vystavených obrovským prílivovým vlnám.

Archeologické nálezy naznačujú náhly úpadok ľudských sídiel v regióne pred približne 8 200 rokmi. Predtým to súviselo so zmenou klímy, no nový výskum poukazuje na záhadnú cunami, ktorá dostala meno Storegga.

Cunami Storegga spôsobil podvodný zosuv pôdy pri pobreží Nórska, ktorý vytvoril vlny vysoké cez 20 metrov. Zasiahli Shetlandské ostrovy a sever Anglicka. Vlny dosahovali na severe Anglicka 3-6 metrov.

Pomocou počítačového modelovania vedci zrekonštruovali udalosť v pobrežnej osade Howick v Northumberlande. Hoci boli objavené jadrá sedimentov z čias cunami, výskumníci s tým nesúhlasili. Modelovanie ukázalo, že cunami môže zaplaviť miesto iba pri prílive.

Ak sú predpoklady správne, tsunami Storegg mohla spôsobiť katastrofálny pokles populácie severnej Británie.

Výskumníci naznačujú, že „v meste Howick sa odhady úmrtnosti líšili, ale v medziprílivovej zóne bohatej na zdroje boli až 100 percent“. Vlna si vyžiadala nielen obete na životoch, ale zničila aj zásoby potravín, čím sa zrýchlil pokles populácie v celej severozápadnej Európe.

Originál článok: https://anomalien.com/powerful-tsunami-wiped-out-britains-population-8000-years-ago/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.