Novinky

Čínske akcie elektromobilov začínajú v roku 2024 v spiatočke, keďže cenové vojny tlačia na ziskovosť

0 0


Malý elektrický automobil BYD Seagull je vystavený počas 20. ročníka medzinárodnej výstavy automobilového priemyslu v Šanghaji v Národnom výstavnom a kongresovom centre (Shanghai)

Vcg | Visual China Group | Getty Images

Akcie čínskych výrobcov elektromobilov začali nový rok so spätným chodom, keďže intenzívna konkurencia a pokračujúce cenové vojny tlačia na ziskovosť automobiliek, pričom celkový sentiment na trhu zostáva slabý.

Akcie kótované v Hong Kongu Nio a Xpeng klesli o viac ako 18 % a 16 %, v uvedenom poradí Li Auto v tomto roku zatiaľ stratila 12 %. BYD a Skokový motor Zhejiang v roku 2024 stratili takmer 2,5 % a 12 %.

“Očakávame, že konkurencia na domácom trhu zostane intenzívna a bude vyvíjať tlak na tvorbu cien a ziskovosť,” uviedli analytici Bernstein začiatkom tohto mesiaca v správe o čínskom odvetví elektrických vozidiel.

Morgan Stanley vo svojom stredajšom oznámení tiež zdôraznil obavy z hospodárskej súťaže: “Investori sú aj naďalej opatrní, keďže čínsky automobilový trh má volatilný začiatok roka, keďže hospodárska súťaž a makroekonomická neistota pretrvávajú.”

V pevninskej Číne, Rast predaja osobných elektromobilov klesol na 28 % v treťom štvrťroku 2023, zo 108 % v rovnakom období minulého roka, podľa údajov Čínskej asociácie výrobcov automobilov citovaných Fitch Ratings.

Spomalenie rastu sa prehĺbi v roku 2024, podľa Fitch Ratings. „Očakávame, že domáci dopyt po osobných automobiloch v Číne sa v roku 2024 mierne zvýši na takmer 22 miliónov kusov v dôsledku ekonomickej neistoty,“ uviedla agentúra Fitch Ratings.

Elektrické vozidlá: Čína je nový Goliáš a Detroit nový David, tvrdí výskumná firma

Varovanie pred spomalením prichádza v čase, keď sa automobilky snažia zvýšiť dodávky. Xpeng priniesol rekord 20 115 elektromobilov v decembri, o 78 % viac ako v predchádzajúcom roku, pričom jeho dodávky za štvrtý štvrťrok prvýkrát prekročili 60 000. Dodávky Li Auto za štvrtý štvrťrok dosiahol 131 805, čo predstavuje medziročný nárast o 184,6 %.

BYD


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/11/chinas-ev-stocks-start-2024-in-reverse-gear-as-price-wars-pressure-profitability.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.