Novinky

Prečo môžu USA predĺžiť svoju pozíciu vedúcej svetovej ekonomiky

0 0


Podľa analýzy Centra pre ekonomický a obchodný výskum sa USA, Čína a India môžu v tomto storočí vystriedať vo vedení globálnej ekonomiky.

Prognóza CEBR naznačuje, že Čína by sa potenciálne mohla dostať na prvé miesto ako najväčšia svetová ekonomika podľa hrubého domáceho produktu už v roku 2037. Prognóza tiež vidí potenciálne silný rast v iných krajinách. ako je India.

“Rebríček, ktorý je najväčšou ekonomikou na svete, neberie do úvahy veci ako životná úroveň. V tomto meradle Čína absolútne ani zďaleka nedobieha USA,” povedala Nina Skero, výkonná riaditeľka CEBR. .

Ekonómovia sa domnievajú, že veľké a rýchlo rastúce HDP môže signalizovať vojenskú silu národa, ekonomický vplyv a medzinárodný význam.

„Bolo by naivné povedať, že na tom nezáleží,“ povedala Mariana Mazzucato, profesorka ekonómie na University College London. “Ale pokiaľ nevyriešime najväčšie problémy našej doby týkajúce sa zdravia, klímy, digitálneho obsahu a tiež AI s globálnym objektívom, nebudeme na tom lepšie.”

Okolo sveta, tvorcovia politík míňajú veľké sumy verejných prostriedkov pripraviť sa na sociálne a environmentálne výzvy, ktoré môžu byť pred nami.

“Nechcem obmedzovať Čínu. Chcem sa len uistiť, že s Čínou máme vzťah, ktorý je na vzostupe,” povedal prezident Joe Biden na tlačovej konferencii v septembri 2023.

Lídri z Indie a Číny posilnili svoje diplomatické vzťahy s USA v roku 2023. O nápravu vzťahov s Washingtonom sa snažil najmä čínsky prezident Si Ťin-pching po búrlivom začiatku desaťročia.

Podnikateľská dôvera v Čínu klesá, núti vládu pokračovať vo zvyšovaní svojich stimulačných výdavkov. Predtým sa podľa CEBR očakávalo, že Čína do roku 2028 predbehne americkú ekonomiku.

“Hlavným problémom, ktorému čelí…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/10/why-the-us-may-extend-its-run-as-the-worlds-leading-economy-.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.