Novinky

Milície Houthi podnikli doteraz najväčší útok na obchodné plavidlá v Červenom mori

0 0


Milície Houthi podnikli doteraz najväčší útok na obchodné plavidlá v Červenom mori

Americké a koaličné sily v rámci operácie Prosperity Guardian v utorok v Červenom mori zareagovali na doteraz najväčší útok Húsíov podporovaných Iránom na obchodné plavidlá.

“Sme si vedomí správ o incidente v Červenom mori,” povedal vysoký predstaviteľ ministerstva obrany, ktorému bola udelená anonymita, aby mohol prediskutovať prebiehajúcu operáciu.

Útoky boli hlásené najmenej na dvoch miestach: juhozápadne od Mokha v Jemene a Hodeidah v Jemene.

Podľa amerických predstaviteľov sa v čase útoku nachádzalo v oblasti približne 50 obchodných plavidiel. Posádky hlásili útoky z raketovej paľby, ako aj ozbrojených dronov. V utorok večer ešte žiadne plavidlo nehlásilo, že by útokom utrpelo škody.

V oblasti boli rozmiestnené štyri koaličné vojnové lode, uviedli predstavitelia Pentagonu pre CNBC.

V príspevku na X, predtým Twitteri, Ústredné velenie USA uviedlo: „Osemnásť OWA UAV, dve protilodné riadené strely a jedna protilodná balistická strela boli zostrelené spoločným úsilím F/A-18 z USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), USS Gravely (DDG 107), USS Laboon (DDG 58), USS Mason (DDG 87) a HMS Diamond Spojeného kráľovstva (D34) Ide o 26. útok Houthiov na komerčné lodné trasy Červené more od 19. novembra. Neboli hlásené žiadne zranenia ani škody.“

Neboli zapojené žiadne iránske vojnové lode. “Ide o najväčší útok na komerčnú lodnú dopravu,” povedal pre CNBC predstaviteľ národnej bezpečnosti.

Bol to tiež prvý rozsiahly útok Húsíov od 13 krajín vrátane Spojených štátov, ktoré vydali spoločné vyhlásenie a zaviazali sa, že budú militantov brať na zodpovednosť za útoky na komerčné plavidlá v Červenom mori.

CENTCOM oznámil, že bezpilotný dron vypustený Houthis bol zostrelený USS Laboon (DDG 58) 6. januára.

Globálna námorná bezpečnostná firma Ambrey oznámila, že koalícia…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/09/houthi-militias-launch-biggest-attack-to-date-on-merchant-vessels-in-red-sea.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.