Novinky

Čína a India sa tak skoro nedokážu odstaviť od uhlia

0 0


Muž sa stará o vrecia s uhlím.

Dhiraj Singh | Bloomberg | Getty Images

Rastúce ekonomiky Číny a Indie budú podľa odborníkov naďalej podporovať dopyt po uhlí, aj keď si stanovili ambiciózne ciele v oblasti obnoviteľnej energie.

Zatiaľ čo Čína je najväčší na svete India je v celosvetovom meradle na treťom mieste a obe krajiny sú najväčšími spotrebiteľmi uhlia, pretože sa snažia podporovať ekonomický rast.

Podiel Číny na celosvetovej spotrebe elektriny, 60 % z toho pochádza z uhliamá do roku 2025 vyskočiť na jednu tretinu v porovnaní so štvrtinou v roku 2015, podľa projekcií do Energy Watchdog Medzinárodná agentúra pre energiu.

Rýchlo rastúca ekonomika Indie tiež znamená, že dopyt krajiny po energii vrátane ropy a zemného plynu bude značný, povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Tortoise Capital, ktorá sa zaoberá správou energetických investícií, Rob Thummel.

“Ak India a Čína budú v nasledujúcom desaťročí stále ekonomicky rásť slušným tempom, neuvidíme v blízkej dobe celosvetový miznúci dopyt po uhlí,” povedal pre CNBC Ian Roper, komoditný stratég zo spoločnosti Astris Advisory Japan KK.

Naráža na Čínu a Indiu, pretože tieto dve krajiny v súčasnosti využívajú podstatne viac uhlia.

Robom Thummelom

generálny riaditeľ Tortoise Capital

Globálna spotreba uhlia v roku 2023 dosiahol rekordnú výškuktorá po prvýkrát prekonala 8,5 miliardy ton vďaka silnému dopytu v rozvíjajúcich sa a rozvojových krajinách, ako je India a Čína, Informovala o tom IEA v nedávnej správe.

Neexistujú žiadne známky spomalenia, pričom podľa IEA sa predpokladá, že spotreba uhlia v Indii a juhovýchodnej Ázii „výrazne porastie“.

Produkcia uhlia v Indii vzrástol na 893 miliónov ton počas finančného roka končiaceho sa v marci 2023, čo predstavuje nárast takmer o 15 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Produkcia surového uhlia v Číne od januára do novembra v roku 2023 vzrástli o 2,9 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022.

Naproti tomu USA,…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/11/china-and-india-cant-wean-themselves-off-coal-anytime-soon.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.