Novinky

Svetová banka má za sebou najhoršiu polovicu dekády rastu za posledných 30 rokov

0 0


Veľtrh práce v juhozápadnom meste Chongqing v Číne 11. apríla 2023.

Str | Afp | Getty Images

Svetová banka uviedla, že globálna ekonomika je na ceste k zaznamenaniu najhoršieho poldekády rastu za posledných 30 rokov.

Predpokladá sa, že globálny rast sa v roku 2024 spomalí už tretí rok po sebe a klesne na 2,4 % z 2,6 % v roku 2023, uviedla organizácia vo svojej najnovšej správe „Globálne ekonomické vyhliadky“ zverejnenej v utorok.

Potom sa očakáva, že rast sa v roku 2025 mierne zvýši na 2,7 %, aj keď zrýchlenie počas päťročného obdobia zostane takmer tri štvrtiny percentuálneho bodu pod priemernou mierou z roku 2010.

A napriek tomu, že sa globálna ekonomika v roku 2023 ukáže ako odolná voči rizikám recesie, zvýšené geopolitické napätie bude predstavovať nové krátkodobé výzvy, uviedla organizácia, takže väčšina ekonomík bude v rokoch 2024 a 2025 rásť pomalšie ako v predchádzajúcom desaťročí. .

“Máte vojnu vo východnej Európe, ruskú inváziu na Ukrajinu. Máte vážny konflikt na Blízkom východe. Eskalácia týchto konfliktov by mohla mať významné dôsledky na ceny energií, čo by mohlo mať dopady na infláciu, ako aj na ekonomický rast,” dodal. Ayhan Kose, zástupca hlavného ekonóma Svetovej banky a riaditeľ skupiny Prospects Group, povedal Silvii Amaro pre CNBC.

Banka varovala, že bez „významnej korekcie kurzu“ budú roky 2020 „desaťročím premárnených príležitostí“.

Najviac zasiahnuté budú rozvojové ekonomiky

Roky 2020 by sa mohli považovať za „desaťročie premárnených príležitostí“: Svetová banka


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/09/global-economy-set-for-its-worst-half-decade-of-growth-in-30-years-world-bank.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.