Novinky

Svet sa po najteplejšom roku v histórii blíži k hranici 1,5 stupňa

0 0


Grécko 27. júla 2023 na gréckom Rodose už 10 dní zápasí s lesnými požiarmi, ktoré sa im nepodarilo dostať pod kontrolu.

Dia obrázky | Getty Images Novinky | Getty Images

Vedci v utorok potvrdili, že rok 2023 je najteplejším zaznamenaným rokom a varovali, že planéta je teraz na dosah, aby prekonala kritický prah oteplenia 1,5 stupňa Celzia.

Európska únia Copernicus Climate Change Service (C3S) uviedla rok 2023, rok, v ktorom jeden výskumník opísal teplotné anomálie ako „úplne ohromujúce banány“ bol najteplejším kalendárnym rokom v údajoch o globálnej teplote siahajúci až do roku 1850.

12-mesačné obdobie sa skončilo globálnou priemernou teplotou 14,98 stupňa Celzia, takmer o 0,2 stupňa Celzia vyššou ako predchádzajúci rekord z roku 2016.

Extrémne teplo je poháňané palivom klimatickou krízou, ktorej hlavnou hybnou silou je spaľovanie fosílnych palív.

Vedci z C3S uviedli, že rok 2023 bol prvýkrát zaznamenaný, keď každý deň v rámci roka prekročil 1 stupeň Celzia nad predindustriálnym referenčným obdobím 1850 až 1900, pričom takmer 50 % dní malo teplotu vyššiu ako 1,5 stupňa Celzia.

A čo viac, služba EÚ pre klimatické zmeny uviedla, že dva novembrové dni po prvý raz prekročili 2 stupne Celzia.

Samantha Burgessová, zástupkyňa riaditeľa C3S, v utorok vo vyhlásení uviedla, že rok 2023 bol „výnimočným rokom s klimatickými rekordmi, ktoré padajú ako domino“.

Zistenia prídu potom opakované varovania v posledných rokoch o pravdepodobnosti, že sa svet vyšplhá nad ašpiračný cieľ medzník Parížskej dohody.

Cieľom dohody z roku 2015 je „obmedziť globálne otepľovanie výrazne pod 2, najlepšie na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami“ a vyzýva krajiny, aby prijali spoločné opatrenia v oblasti klímy na zníženie emisií skleníkových plynov s cieľom obmedziť globálne otepľovanie.

Dôležitosť…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/09/world-close-to-1point5-degrees-threshold-after-hottest-year-on-record.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.