Novinky

Gabriel Attal sa stal najmladším francúzskym premiérom v modernej histórii

0 0


PARÍŽ, FRANCÚZSKO – 20. DECEMBER: Francúzsky minister školstva Gabriel Attal počas týždňového zasadnutia vlády v prezidentskom Elyzejskom paláci 20. decembra 2023 v Paríži vo Francúzsku. (Foto Christian Liewig – Corbis/Getty Images)

Christian Liewig – Corbis | Corbis News | Getty Images

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vymenoval Gabriela Attala za nového premiéra krajiny, keďže sa snaží nastaviť nový kurz pred letnými voľbami do Európskej únie.

Attal, súčasný minister školstva, sa vo veku 34 rokov stane najmladším človekom, ktorý obsadí druhý najvyšší úrad vo Francúzsku.

Vyplýva to z očividne neochotnej rezignácie Elisabeth Borneovej v pondelok popoludní, ktorá v a list že bola informovaná, že to bolo Macronovo želanie. Borne povedal, že je „potrebnejšie ako kedykoľvek predtým pokračovať v reformách“, ktoré uskutočňuje vláda.

Vo Francúzsku predseda vlády vedie vládu a je menovaný prezidentom, ale nemôže ho priamo odvolať.

Macron a Borne zápasili s vládou v turbulentnom roku 2023 tesne vyhýbajúc sa zvrhnutiu uprostred opozície zákonodarcov a verejnosti proti jej kroku zvýšiť vek odchodu do dôchodku.

Vláda utrpela ďalšiu ranu v decembri, keď bol odhlasovaný pôvodný návrh zákona o prisťahovalectve považovaný za podpis Macronovej politiky. Nakoniec to prešlo potom, čo to bolo prepracované stať sa tvrdohlavejšími.

Macronov osobný nesúhlas je momentálne 68 %, podľa súhrnu prieskumov Politico.

Ensemble, liberálna koalícia zahŕňajúca Macronovu stranu Renesancia, je koncové krajne pravicové Národné zhromaždenie aj ľavicová Nová ekologická a sociálna ľudová únia.

Attal, blízky spojenec Macrona, je podľa prieskumov najobľúbenejším ministrom vlády navrhnúť. Bude prvým otvorene homosexuálnym premiérom Francúzska.

“Viem, že sa môžem spoľahnúť na tvoju energiu a…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/09/gabriel-attal-becomes-frances-youngest-prime-minister-in-modern-history.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.