Novinky

Analytik Goldman Sachs hovorí, že svet prechádza do nového supercyklu

0 0


Po záverečnom zvonení na burze cenných papierov v New Yorku 13. decembra 2023 sa na obrazovke zobrazí Dow Jones Industrial Average.

Brendan Mcdermid | Reuters

Globálna ekonomika prechádza do nového „super cyklu“, pričom umelá inteligencia a dekarbonizácia sú hnacími faktormi, tvrdí Peter Oppenheimer, vedúci makrovýskumu v Európe v Goldman Sachs.

“Jasne prechádzame do iného supercyklu,” povedal pre CNBC.Squawk Box Europe” v pondelok.

Supercykly sa bežne definujú ako zdĺhavé obdobia hospodárskej expanzie, často sprevádzané rastúcim HDP, silným dopytom po tovare, ktorý vedie k vyšším cenám a vysokej úrovni zamestnanosti.

Najnovší významný supercyklus, ktorý svetová ekonomika zažila, sa začal začiatkom 80. rokov, povedal Oppenheimer, keď diskutoval o obsahu svojej novo vydanej knihy „Any Happy Returns“.

To bolo charakterizované vrcholom úrokových sadzieb a inflácie pred desaťročím klesajúcich kapitálových nákladov, inflácie a sadzieb, ako aj hospodárskymi politikami, ako je deregulácia a privatizácia, vysvetlil. Medzitým sa geopolitické riziká zmiernili a globalizácia zosilnila, poznamenal Oppenheimer.

Ale nie všetky tieto faktory sú teraz nastavené tak, aby pokračovali tak, ako boli, dodal.

“Nie je pravdepodobné, že úrokové sadzby budú v nasledujúcom desaťročí klesať tak agresívne, vidíme určitý posun ku globalizácii a, samozrejme, vidíme aj zvýšené geopolitické napätie.”

Rusko-ukrajinská vojnanapätie medzi USA a Čínou, ktoré sa do značnej miery týka obchodu, a konflikt medzi Izraelom a Hamasom, ktorý vyvoláva obavy na širšom Blízkom východe, sú len niektoré geopolitické témy, ktoré trhy v posledných mesiacoch a rokoch znepokojujú.

Jasne prechádzame do iného super cyklu, hovorí analytik Goldman Sachs

Zatiaľ čo súčasný ekonomický vývoj by mal teoreticky viesť k spomaleniu tempa finančných výnosov, existujú aj…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/08/goldman-sachs-analyst-says-the-world-is-moving-into-a-new-super-cycle.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.