Novinky

Umelá maternica sa pripravuje na použitie predčasne narodeným dieťaťom po pokusoch s jahňaciami

0 0


V roku 2017 sa v médiách objavili desivé fotografie predčasne narodeného jahniatka ležiaceho v polyetylénovom vrecku a pripojeného k drôtom s výživnou tekutinou. Bola to experimentálna umelá maternica s kódovým označením PREDLŽIŤktorú vytvorili vedci z Philadelphia Research Institute.

Umožnil zachrániť životy jahniat narodených príliš skoro na normálny život. Toto obdobie približne zodpovedalo 23. týždňu ľudského tehotenstva a umelá maternica si so svojou úlohou poradila.

Jahňatá v ňom naďalej rástli, vyvíjali sa a boli pokryté vlnou počas troch týždňov. To zahŕňalo normálny vývoj ich mozgu na úrovni, ako keby sa vyvíjali vo vnútri svojej matky.

Preto teraz vyvstala otázka použitia umelej maternice priamo na človeka. Nedávno vedci oznámili, že dúfajú, že sa tento problém vyrieši v roku 2024. Celkovo vedci z Philadelphie vykonali asi 300 úspešných pokusov na jahňatách.

Bábätko uložené v umelom lone najskôr napojili cez pupočnú šnúru na takzvaný oxygenátor, ktorý zabezpečuje krvný obeh. Systém tiež umožňuje dieťaťu dýchať a prehĺtať plodovú vodu, ako sa to deje v normálnej maternici.

“Zvieratá vykazovali normálne alebo zvýšené pohyby, cykly spánku / bdenia, prerušované dýchanie a prehĺtanie a vo všeobecnosti vyzerali pohodlne a bez stresu,” zdieľali vedci.

“Cieľom bolo prekonať ťažkosti, keď skutočne bojovali, a dostať ich do bodu, keď sa im darilo.”

Alan Flake, jeden z vývojárov EXTEND, hovorí, že ich vynález nemôže úplne nahradiť tehotenstvo a nie je ničím iným ako „senzačným, špekulatívnym snom“.

Ktovie však, čo bude o 10 či 20 rokov vzhľadom na prudký rozvoj vedy.

Originál článok: https://anomalien.com/artificial-womb-prepares-for-premature-baby-use-after-lamb-experiments/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.