Novinky

Najdôležitejšie vesmírne misie nás čakajú v roku 2024

0 0


Rok 2023 sa ukázal ako dôležitý pre vesmírne misie, pričom misia NASA OSIRIS-REx vrátila vzorku z asteroidu a indická misia Chandrayaan-3 skúmajúca mesačný južný pól a rok 2024 sa pripravuje na ďalší vzrušujúci rok pre prieskum vesmíru. .

Niekoľko nových misií v rámci plánu NASA Artemis a iniciatívy Commercial Lunar Payload Services sa zameria na Mesiac.

Druhá polovica roka prinesie niekoľko vzrušujúcich štartov, so spustením prieskumnej misie Martian Moons v septembri, Europa Clipper a Hera v októbri a Artemis II a VIPER na Mesiac v novembri – ak všetko pôjde podľa plánu.

Ali M. Bramson je planetárny vedec a tu je šesť vesmírnych misií, na ktoré sa v roku 2024 najviac teší.

1. Europa Clipper

NASA spustí Europa Clipper, ktorý bude skúmať jeden z najväčších mesiacov Jupitera, Europu. Európa je o niečo menšia ako Zemský Mesiac a jej povrch je tvorený ľadom. Pod svojou ľadovou škrupinou Európa pravdepodobne skrýva oceán so slanou vodou, ktorý podľa vedcov obsahuje viac ako dvakrát toľko vody ako všetky oceány tu na Zemi dohromady.

S Europa Clipper chcú vedci preskúmať, či by európsky oceán mohol byť vhodným biotopom pre mimozemský život.

Misia to plánuje urobiť tak, že preletí okolo Európy takmer 50-krát, aby študovala ľadovú škrupinu Mesiaca, geológiu jeho povrchu a jeho podpovrchový oceán. Misia bude tiež hľadať aktívne gejzíry chrliace z Európy.

Táto misia zmení hru pre vedcov, ktorí dúfajú, že pochopia oceánske svety, ako je Európa.

Štartovacie okno – obdobie, kedy by sa misia mohla spustiť a dosiahnuť plánovanú trasu – sa otvára 10. októbra 2024 a trvá 21 dní. Kozmická loď odštartuje na rakete SpaceX Falcon Heavy a dorazí do systému Jupiter v roku 2030.

2. Štart Artemis II

Program Artemis, pomenovaný po sestre Apolla v gréckej mytológii, je plánom NASA vrátiť sa späť na Mesiac. Prvýkrát od roku 1972 pošle ľudí na Mesiac, vrátane prvej ženy a prvého farebného človeka. Artemis tiež zahŕňa plány na dlhodobejšiu, trvalú prítomnosť vo vesmíre, ktorá pripraví NASA na to, že nakoniec pošle ľudí ešte ďalej – na Mars.

Artemis II je prvým krokom v tomto pláne s posádkou, pričom počas 10-dňovej misie plánujú byť na palube štyria astronauti.

Misia nadväzuje na Artemis I, ktorý koncom roka 2022 vyslal na obežnú dráhu Mesiaca neposádkovú kapsulu.

Artemis II umiestni astronautov na obežnú dráhu okolo Mesiaca a potom ich vráti domov. Momentálne je naplánovaný štart už v novembri 2024. Existuje však šanca, že sa posunie späť do roku 2025, v závislosti od toho, či je všetko potrebné vybavenie, ako sú skafandre a kyslíkové vybavenie, pripravené.

3. VIPER na hľadanie vody na Mesiaci

VIPER, čo je skratka pre Volatiles Investigating Polar Exploration Rover, je robot veľkosti golfového vozíka, ktorý NASA použije na prieskum južného pólu Mesiaca koncom roka 2024.

Pôvodne naplánované spustenie v roku 2023, NASA posunula misiu späť, aby dokončila ďalšie testy na systéme lander, ktorý Astrobotic, súkromná spoločnosť, vyvinula v rámci programu Commercial Lunar Payload Services.

Táto robotická misia je navrhnutá tak, aby hľadala prchavé látky, čo sú molekuly, ktoré sa pri lunárnych teplotách ľahko vyparujú, ako napríklad voda a oxid uhličitý. Tieto materiály by mohli poskytnúť zdroje pre budúci ľudský výskum na Mesiaci.

Robot VIPER sa bude počas svojej 100-dňovej misie spoliehať na batérie, tepelné trubice a radiátory, keďže naviguje všetko od extrémnej horúčavy mesačného denného svetla – keď teploty môžu dosiahnuť 224 stupňov Fahrenheita (107 stupňov Celzia) – až po mrazivé zatienené oblasti Mesiaca. ktoré môžu dosiahnuť ohromujúcich -400 F (-240 C).

Štart a dodávka VIPERu na mesačný povrch je naplánovaná na november 2024.

4. Misie Lunar Trailblazer a PRIME-1

NASA nedávno investovala do triedy malých, nízkonákladových planetárnych misií s názvom SIMPLEx, čo znamená Small, Innovative Missions for PLanetary Exploration. Tieto misie šetria náklady tým, že sa pri iných štartoch označujú ako takzvané spolujazdy alebo sekundárne užitočné zaťaženie.

Jedným z príkladov je Lunar Trailblazer. Podobne ako VIPER, aj Lunar Trailblazer bude hľadať vodu na Mesiaci.

Ale zatiaľ čo VIPER pristane na povrchu Mesiaca a podrobne bude študovať špecifickú oblasť blízko južného pólu, Lunar Trailblazer bude obiehať Mesiac, merať teplotu povrchu a mapovať umiestnenie molekúl vody po celej zemeguli.

V súčasnosti je Lunar Trailblazer na dobrej ceste, aby bol pripravený začiatkom roku 2024.

Keďže však ide o sekundárne užitočné zaťaženie, načasovanie štartu Lunar Trailblazer závisí od pripravenosti na spustenie primárneho užitočného zaťaženia. Misia PRIME-1, ktorá je naplánovaná na štart v polovici roku 2024, je jazdou Lunar Trailblazer.

PRIME-1 bude vŕtať na Mesiaci – je to testovacia prevádzka pre typ vŕtačky, ktorú VIPER použije. Dátum spustenia však bude pravdepodobne závisieť od toho, či skoršie spustenie pôjde včas.

Skoršia misia Commercial Lunar Payload Services s rovnakým pristávacím partnerom bola posunutá najskôr na február 2024 a ďalšie oneskorenia by mohli potlačiť PRIME-1 a Lunar Trailblazer.

5. Misia JAXA na prieskum Mesiaca na Marse

Zatiaľ čo Mesiac Zeme má na rok 2024 naplánovaných veľa návštevníkov – veľkých aj malých, robotických aj s posádkou –, čoskoro sa k návšteve dostanú aj mesiace Marsu Phobos a Deimos. Japonská agentúra pre výskum vesmíru alebo JAXA má vo vývoji robotickú misiu s názvom Martian Moon eXploration alebo MMX, ktorej spustenie je naplánované na september 2024.

Hlavným vedeckým cieľom misie je určiť pôvod mesiacov Marsu. Vedci si nie sú istí, či sú Phobos a Deimos bývalé asteroidy, ktoré Mars zachytil na obežnú dráhu svojou gravitáciou, alebo či vznikli z trosiek, ktoré už boli na obežnej dráhe Marsu.

Kozmická loď strávi tri roky okolo Marsu vykonávaním vedeckých operácií s cieľom pozorovať Phobos a Deimos. MMX tiež pristane na povrchu Phobosu a odoberie vzorku pred návratom na Zem.

6. Misia ESA Hera

Hera je misia Európskej vesmírnej agentúry s cieľom vrátiť sa do systému asteroidov Didymos-Dimorphos, ktorý misia NASA DART navštívila v roku 2022.

DART však nenavštívil len tieto asteroidy, ale zrazil sa s jedným z nich, aby otestoval techniku ​​​​planetárnej obrany nazývanú „kinetický dopad“. DART zasiahol Dimorphos takou silou, že skutočne zmenil svoju obežnú dráhu.

Technika kinetického nárazu niečo rozbije do objektu, aby sa zmenila jeho dráha. To by sa mohlo ukázať ako užitočné, ak ľudstvo niekedy nájde potenciálne nebezpečný objekt na kolíznom kurze so Zemou a potrebuje ho presmerovať.

Hera odštartuje v októbri 2024 a koncom roka 2026 sa dostane do Didymos a Dimorphos, kde bude študovať fyzikálne vlastnosti asteroidov.

Ali M. Bramson, odborný asistent vedy o Zemi, atmosfére a planetárnych vied, Purdue University

Tento článok je znovu publikovaný z Konverzácia pod licenciou Creative Commons. Čítať pôvodný článok.


Čítať ďalej..

Zdroj článku: anomalien.com
Obrázok zdroj: https://pixabay.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.