Novinky

USA vyslali hlavného poradcu uprostred rastúceho napätia medzi Izraelom a Libanonom

0 0

Dym a plamene stúpajú po tom, čo Hizballáh 12. júna 2024 vykonal raketový útok na mesto Safed v severnom Izraeli.

Anadolu | Anadolu | Getty Images

Vysoký americký poradca pocestuje do Izraela v snahe ochladiť rastúce napätie na hraniciach s Libanonom, kde nedávne dažde rakiet znovu vyvolali riziko širšieho konfliktu medzi židovským národom a milíciami podporovanými Iránom.

V priebehu minulého týždňa libanonská militantná skupina Hizballáh zintenzívnila bojové akcie a cezhraničné raketové útoky na ciele v severnom Izraeli, uviedli Izraelské obranné sily a spravodajský kanál al-Manar napojený na Hizballáh.

Prichádza v čase nárastu útokov Hizballáhu v posledných týždňoch po opakovaných ofenzívach proti jeho susedovi od októbra.

Skupina je napojená na podobne Iránom podporovanú palestínsku militantnú organizáciu Hamas, hoci Teherán popiera, že by im priamo velil. Hizballáh sa hlási k solidarite s palestínskym osudom počas izraelskej vojnovej kampane v pásme Gazy.

Napätie na hraniciach stúplo od izraelských obranných síl 12. júna nahlásené že izraelský letecký útok na južnú libanonskú dedinu Jouaiyya zabil vysokého veliteľa Hizballáhu Samiho Taleba Abdullaha spolu s tromi ďalšími agentmi skupiny.

Fotografia urobená z južného libanonského pohraničného mesta Marjayoun 14. júna 2024 ukazuje dym valiaci sa z Metulláhu na izraelskej strane po tom, čo bol terčom rakiet z Libanonu.

Rabih Preto | AFP | Getty Images

IDF tvrdili, že Taleb Abdullah „naplánoval, postúpil a vykonal veľké množstvo teroristických útokov proti izraelským civilistom“, čo CNBC nemohla nezávisle potvrdiť.

Izrael reagoval na následnú paľbu, pričom stíhacie lietadlá sa v nedeľu najnovšie zmobilizovali proti cieľom na štyroch miestach v južnom Libanone, podľa IDF – ktorý varoval…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/06/17/us-sends-senior-adviser-amid-surging-israel-lebanon-tensions.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.