Novinky

Taiwanská energetická kríza by mohla vrhnúť kľúč na globálny čipový priemysel

0 0

Čip vyrobený spoločnosťou Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

TSMC

Taiwan, svetová veľmoc v oblasti polovodičov, čelí energetickej kríze – a to by mohlo znamenať problémy pre výrobcov čipov.

Výroba čipov si vyžaduje veľa energie a elektriny a vláda sa snaží uspokojiť energetické potreby ostrova.

„Obavy z potenciálneho nedostatku energie a zhoršenia kvality a spoľahlivosti napájania by mohli predstavovať prevádzkové riziká pre polovodičový priemysel,“ povedal pre CNBC Chen Jong-Shun, asistent výskumu v Chung-Hua Institution for Economic Research.

Boli tam tri veľké výpadky na Taiwane za posledných sedem rokov a ostrov zažil a v minulom roku prekonali menšie poruchy.

Ešte v apríli len na severnom Taiwane boli zaznamenané viaceré výpadky energie viac ako tri dni, podľa miestnych správ.

V roku 2022 došlo k 313 výpadkom elektriny. Veľký výpadok elektriny v danom roku postihlo viac ako 5 miliónov domácností, pričom ďalší masívny výpadok v roku 2017 zasiahla takmer 7 miliónov domácností.

“Taiwan má energetickú krízu a, čo je ešte dôležitejšie, elektrickú krízu,” povedal Joseph Webster, vedúci pracovník Globálneho energetického centra Atlantic Council.

Stláčanie elektriny

Viac ako 97 % energetických potrieb Taiwanu sa dovážaa pochádzajú predovšetkým z uhlia a plynu. Silné spoliehanie sa na iné krajiny robí ostrov zraniteľným voči prerušeniam dodávok energie, uviedli experti pre CNBC.

Zatiaľ čo výpadky sú čiastočne spôsobené starnúcou sieťou, kríza elektriny je z veľkej časti výsledkom podhodnotených účtov za elektrinu na Taiwane, čo zvyšuje dopyt a vedie k výpadkom dodávok, dodal Webster.

Zatiaľ čo Taiwan nedávno zvýšil sadzby elektriny pre veľkých priemyselných používateľov o 15 %.sadzby za bytovú spotrebu zostávajú nezmenené.

Dnešné účty za elektrinu sú lacnejšie ako boli…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/06/11/taiwans-energy-crunch-could-throw-a-wrench-into-global-chip-industry.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.