Novinky

Dôsledky čínskych vojnových cvičení okolo Taiwanu

0 0

Členovia taiwanskej armády vykonávajú rutinné cvičenia v prístave Liaoluo v Kinmen 24. mája 2024. Čína 23. mája obkľúčila Taiwan s námornými plavidlami a vojenskými lietadlami vo vojnových hrách zameraných na potrestanie samovládneho ostrova po tom, čo sa jeho nový prezident zaviazal brániť demokraciu. (Foto od I-HWA CHENG/AFP cez Getty Images)

I-hwa Cheng | Afp | Getty Images

Najnovšie vojenské cvičenia Číny okolo Taiwanu riskujú eskaláciu napätia naprieč úžinou – ale vojna zostáva nepravdepodobná, tvrdia politickí pozorovatelia.

Peking varoval, že dvojdňové cvičenia, ktoré pokračovali v piatok, boli zamerané na potrestanie nového prezidenta ostrova Lai Ching-teho za jeho „…nepriateľstvo a provokácie.”

Eskalácia prichádza len niekoľko dní po tom, čo Lai v pondelok zložil prísahu. Vo svojom inauguračnom prejave Lai dôrazne vyzval Čínu, aby zastavila svoje politické a vojenské hrozby proti samosprávnemu ostrovu.

Čínska štátna tlačová agentúra Xinhua uviedol, že nový líder Taiwanu vo svojom debutovom prejave prijal „ešte riskantnejší a radikálnejší prístup ako jeho predchodcovia“. Cvičenia sú “legitímne, včasné a úplne nevyhnutné”, keďže akty “nezávislosti Taiwanu” v akejkoľvek forme “nemožno tolerovať,” dodala.

“Je to ako predohra k ďalším a väčším vojenským cvičeniam, ktoré prídu,” povedal Wen-Ti Sung, nerezident z Globálneho čínskeho centra Atlantickej rady. príspevok na X.

“Toto je signál na formovanie medzinárodných príbehov. Skutočný “trest” proti Taiwanu môže ešte len prísť, pretože to chce čas.”

Peking považuje demokraticky spravovaný Taiwan za súčasť svojho územia a čínsky prezident Si Ťin-pching už predtým spomínané znovuzjednotenie s pevninou bola „historická nevyhnutnosť“.

Čínske vojenské sily približujúce sa k Taiwanu by mohli viesť k „nesprávnemu odhadu“, hovorí analytik

Čínske ministerstvo národnej obrany uviedlo, že cvičenia s názvom Joint Sword-2024Aboli „mocným trestom“ pre „separatistické sily usilujúce sa o „nezávislosť“.

Cvičenia sa zamerajú na…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/05/24/cross-strait-relations-implications-of-chinas-war-drills-around-taiwan.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.