Novinky

NASA potrebuje nový plán na návrat kameňov z Marsu

0 0

V rámci významného posunu od svojho pôvodného plánu NASA oznámila veľkú zmenu vo svojej stratégii priviesť späť vzorky marťanskej pôdy a hornín na Zem. Počiatočný návrh misie, ktorý sa vyvíjal roky, zahŕňal zložitý viacstupňový proces.

Tento proces sa mal začať s roverom Perseverance, ktorý je momentálne na Marse, ktorého úlohou je zbierať sľubné vzorky na budúce vyhľadávanie a analýzu.

V nasledujúcej fáze misie sa očakávalo, že druhá kozmická loď pristane na Marse, zabezpečí vzorky a potom vystúpi na obežnú dráhu, aby sa stretla s treťou kozmickou loďou. Táto posledná kozmická loď mala potom dopraviť vzorky späť na Zem. Tento zložitý plán však narazil na významnú prekážku.

Nedávne odhalenia z NASA naznačujú, že súčasné rozpočtové obmedzenia znemožňujú uskutočnenie takejto misie pred rokom 2040. Tento časový plán a súvisiace náklady viedli NASA k prehodnoteniu svojho prístupu.

Administrátor NASA Bill Nelson uviedol: “Podstatné je, že 11 miliárd dolárov je príliš drahé a nevracať vzorky do roku 2040 je neprijateľne príliš dlho.”

Zatiaľ čo rover Perseverance úspešne zhromaždil skrýše vzoriek, výzva teraz spočíva vo vymyslení metódy na získanie týchto vzoriek a ich vrátenie na Zem v primeranom časovom rámci a rozpočte.

Aby to NASA vyriešila, oslovuje vedeckú komunitu a odborníkov z priemyslu, aby vymysleli nové, ekonomickejšie riešenia na vrátenie vzorky.

Dr. Nicola Fox, riaditeľka vedeckého riaditeľstva NASA, zdôraznila potrebu kreativity a inovácie a povedala: „Pozeráme sa na hotové možnosti, ktoré by mohli vrátiť vzorky skôr a za nižšiu cenu.“

Dodala: “Toto je určite veľmi ambiciózny cieľ a budeme musieť ísť po niekoľkých veľmi inovatívnych nových možnostiach dizajnu a určite nenecháme kameň na kameni.”

Výzva NASA k akcii odzrkadľuje jej odhodlanie napredovať vo vesmírnom prieskume a zároveň pamätať na rozpočtové obmedzenia. Otvorenosť agentúry novým nápadom a spolupráci by mohla potenciálne viesť k prelomovým prístupom v dizajne a realizácii vesmírnych misií.

Originál článok: https://anomalien.com/nasa-needs-a-new-plan-to-return-rocks-from-mars/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.