Novinky

Chudnutie, lieky na cukrovku nesúvisiace so samovražednými myšlienkami: sonda EÚ

0 0

Krabice Wegovy vyrobené spoločnosťou Novo Nordisk sú k videniu v lekárni v Londýne v Británii 8. marca 2024.ÂÂ

Hollie Adams | Reuters

Zistili to regulačné orgány Európskej únie pre lieky žiadny dôkaz že veľmi populárne lieky na chudnutie a cukrovku ako sú Wegovy a Ozempic sú spojené so zvýšeným rizikom samovražedné myšlienky a sebapoškodzovaniepovedal regulátor v piatok

Európska agentúra pre lieky vykonala a deväťmesačné vyšetrovanie do takzvaných GLP-1, čo je trhová trieda liečby, ktorá napodobňuje hormón produkovaný v čreve na potlačenie chuti do jedla. Dopyt po týchto liekoch za posledný rok prudko vzrástol napriek ich vysokým cenám a špinavému poistnému krytiu.

Recenzia skúmala niekoľko liekov z Novo Nordisk, vrátane Wegovy a Ozempic. Nezahŕňalo Eli Lilly's Zepbound a Mounjaro, dve verzie toho istého lieku predávaného na chudnutie a cukrovku. Sonda však obsahovala aktívnu zložku staršej liečby cukrovky od Eli Lilly s názvom Trulicity.Â

Vo vyhlásení pre CNBC spoločnosť Novo Nordisk potvrdila zistenia vyšetrovania EMA a uviedla, že bude naďalej monitorovať správy o nežiaducich reakciách na jej GLP-1, vrátane samovrážd a samovražedných myšlienok.

Verdikt agentúry je poslednou zo série upokojujúcich správ o riziku samovraždy pre GLP-1. K podobnému dospel aj americký Úrad pre potraviny a liečivá záver v januári, ale uviedli, že predstavitelia agentúry nemôžu definitívne vylúčiť, že „môže existovať malé riziko“.

Klinické štúdie od Novo Nordisk a Eli Lilly nepreukázali súvislosť medzi GLP-1 a samovražednými myšlienkami. Napriek tomu výskumníci a lekári hľadali akékoľvek nové nežiaduce vedľajšie účinky alebo ďalšie riziká, pretože tisíce nových pacientov začali užívať lieky.ÂÂ

EMA prvýkrát začala vyšetrovanie v júli po tom, čo Islandská agentúra pre lieky označila…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/04/12/weight-loss-diabetes-drugs-not-linked-to-suicidal-thoughts-eu-probe.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.