Novinky

Prieskum ukazuje, že USA strácajú svoje miesto v prospech Číny ako najobľúbenejšieho spojenca juhovýchodnej Ázie

0 0

Cestovateľky, ktoré si prezerajú cestovné informácie prostredníctvom mobilných aplikácií počas návštevy Wat Pho v Bangkoku v Thajsku.

Nitat Termmee | Moment | Getty Images

Väčšina Juhovýchodnej Ázie by sa priklonila k Číne a nie k USA, ak by bola nútená zvoliť si stranu, hoci niektoré krajiny, ktoré sa cítia byť ohrozené tvrdeniami Pekingu o Juhočínskom mori, stále preferujú Washington. podľa krajského prieskumu.

Je to prvýkrát, čo Peking prekonal Washington od roku 2020, keď túto otázku prvýkrát položil ročný prieskum. USA ako preferovaná voľba klesli na 49,5 % zo 61,1 % v minulom roku.

Prieskum uskutočnil singapurský think-tank ASEAN Studies Center pri ISEAS – Inštitúte Yusof Ishak medzi 3. januárom a 23. februárom s 1 994 respondentmi z akademickej obce, obchodu, vlády, občianskej spoločnosti a médií.

Respondenti boli zo Združenia národov juhovýchodnej Ázie, pričom najvyšší počet účastníkov bol zo Singapuru a Indonézie.

Z prieskumu vyplynulo, že ako strategicky najrelevantnejší partner pre ASEAN sa stala Čína s viac ako 50 percentami, pričom predbehla USA, zatiaľ čo Japonsko je naďalej najdôveryhodnejšou veľmocou v regióne.

Čína a ASEAN boli vzájomne najväčšími obchodnými partnermi štyri po sebe nasledujúce roky, pričom objem obchodu v roku 2023 dosiahol 911,7 miliardy USD.

Polovica respondentov však tiež vyjadrila nedôveru voči Číne, pričom 45,5 % uviedlo, že sa obávajú, že Peking by mohol využiť svoju ekonomickú a vojenskú silu na ohrozenie záujmov a suverenity ich krajiny, uvádza správa.

Agresívne správanie Číny v Juhočínskom mori je najväčším problémom Filipín (90,2 %) a Vietnamu (72,5 %), teda dvoch štátov regiónu v prvej línii žiadateľov o Juhočínske more.

Filipínsky prezident Ferdinand Marcos Jr. povedal Bloomberg minulý mesiac, že ​​nároky jeho vlády na určité časti Juhočínskeho mora by sa nemali považovať za…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/04/03/us-loses-its-spot-to-china-as-southeast-asias-most-favored-ally-survey-finds.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.