Novinky

Inflácia v eurozóne v marci 2024

0 0

Dve ženy držia dáždnik pri sedení pri vonkajšom stole v kaviarni 01. apríla 2024 v Ríme, Taliansko.ÂÂ

Emanuele Cremaschi | Getty Images Novinky | Getty Images

Inflácia v 20-člennej eurozóne sa v marci podľa rýchlych údajov zverejnených v stredu znížila na 2,4 %, čo zvýšilo očakávania na zníženie úrokových sadzieb, ktoré sa začne v lete.

Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters predpovedali, že sadzba zostane v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stabilná na úrovni 2,6 %.

Jadrová miera inflácie, bez energií, potravín, alkoholu a tabaku, sa ochladila z 3,1 % na 2,9 % a taktiež zaostala za očakávaniami.

Inflácia v službách – kľúčový pozorovateľ Európskej centrálnej banky – však zostala na úrovni 4 % už piaty mesiac po sebe, čo poukazuje na pokračujúci tlak zo strany rastu miezd.

Ďalší ukazovateľ pre ECB zverejnený v stredu, miera nezamestnanosti v eurozóne, bola vo februári na úrovni 6,5 %, čo je v porovnaní s januárom stabilná úroveň, no klesla zo 6,6 % vo februári 2023.

Cena stúpa v FrancúzskoŠpanielskoMinulý týždeň bola nižšia, ako sa predpokladalo. V utorok celková inflácia v najväčšej ekonomike bloku, Nemeckobol odhadnutý na trojročné minimum 2,2 %.

Trhy očakávajú, že centrálna banka eurozóny začne v júni znižovať úrokové sadzby – pozícia, ktorá sa odráža v nedávne správy rozhodovacích orgánov ECB. Najbližšie sa stretnú s menovou politikou 11. apríla.

„Súčasný príbeh jasne ukazuje na prvé zníženie sadzieb v júni, pretože to bude stretnutie s celou sériou dôležitých údajov, ktoré budú k dispozícii: nové kolo predpovedí zamestnancov ECB, údaje o raste HDP a raste miezd za prvý štvrťrok 2024 a Výsledky prieskumu Bank Lending Survey, len aby sme spomenuli tie najrelevantnejšie,“ uviedol v stredu v poznámke Carsten Brzeski, globálny šéf makro v ING.

“Očakávame, že ECB zostane na budúci týždeň pozastavená a bude sa ďalej pripravovať…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/04/03/euro-zone-inflation-march-2024.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.