Novinky

Eskalácia na Blízkom východe je pravdepodobná, pretože Húsíovia spustia doposiaľ najškodlivejší útok

0 0

Ozbrojení jemenskí stúpenci hnutia Houthi sedia na zadnej strane obrneného vozidla počas protiizraelského a protiamerického zhromaždenia v hlavnom meste Saná kontrolovanom Houthi 22. januára 2024, uprostred prebiehajúcich bojov medzi Izraelom a militantnou skupinou Hamas v Gaze. .

Mohammed Huwais | Afp | Getty Images

Blízky východ sa zdá byť pripravený na cestu eskalácie na viacerých frontoch, pretože izraelské sily sa blížia k tomu, čo zostalo z južnej Gazy, a keď jemenskí povstalci Houthi zahajujú svoj doposiaľ najničivejší útok na loď v Červenom mori.

Posádka britskej lode na hromadný náklad MV Rubymar, pod vlajkou Belize, bola v pondelok nútená opustiť loď v Adenskom zálive, pričom jej pomohla neďaleká obchodná loď a koaličná vojnová loď dostať sa do neďalekého prístavu po „dvoch protilodných balistických rakety boli odpálené z Iránom podporovaných húsijských oblastí v Jemene, ktoré sú pod kontrolou teroristov,“ uviedlo americké ústredné velenie.

Hovorca húsijskej armády Yahya Saree sa prihlásil k zodpovednosti skupiny za útok a označil ho za zatiaľ najzávažnejší. Skupina tvrdí, že podporuje palestínskych civilistov počas izraelskej odvetnej vojenskej kampane v pásme Gazy.

“Loď bola vážne poškodená, čo viedlo k jej úplnému zastaveniu… Teraz jej hrozí potopenie v Adenskom zálive,” povedal Saree v pondelok.

Súčasne zúria boje medzi Izraelom a Hamasom v pásme Gazy a napriek diplomatickému úsiliu viacerých krajín bez známok zmiernenia.

Izraelská vláda varovala pred možnou pozemnou inváziou do Rafahu, južného rohu Gazy pozdĺž egyptskej hranice, kde sa ukrýva viac ako 1,5 milióna Palestínčanov – väčšina z nich bola vysídlená z iných častí Gazy – väčšinou v provizórnych stanoch s veľmi malým prístupom. jedlo, vodu a lieky.

Izrael bude pokračovať v tom, čo robí, dokonca aj s „dočasným prímerím“, hovorí poradenská firma

Od izraelskej ofenzívy na blokádu zahynulo v Gaze viac ako 29 000 ľudí…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/02/20/middle-east-escalation-likely-as-houthis-launch-most-damaging-attack-yet.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.