Novinky

Asteroid Bennu mohol pochádzať z planéty pokrytej oceánom

0 0

Kozmická loď OSIRIS-REx, vyslaná na prieskum asteroidu Bennu, doručila na Zem vzorky materiálu, ktorý vedci teraz analyzujú.

500-metrový asteroid predstavuje pre našu planétu potenciálnu hrozbu a výskum jeho zloženia a pôvodu je nevyhnutný pre naše pochopenie vesmírneho prostredia a možných hrozieb z vesmíru.

Po prílete k Bennu v roku 2018 strávila kozmická loď OSIRIS-REx viac ako dva roky skúmaním asteroidu a zbieraním vzoriek materiálu pred návratom na Zem.

Celkovo sa podarilo zozbierať viac ako 1000 častíc väčších ako pol milimetra, vrátane niekoľkých veľkých kameňov s veľkosťou až 3,5 centimetra.

“Máme viac ako 1000 častíc, ktoré sú väčšie ako pol milimetra, 28 častíc, ktoré sú väčšie ako centimeter, a najväčšia častica má 3,5 centimetra,” povedal hlavný výskumník OSIRIS-REx Dante Lauretta. Space.com.

Loretta sa podelila o niektoré zaujímavé zistenia týkajúce sa pôvodu skúmaných vzoriek. Výskumník poznamenal, že vzorky obsahujú fosfátovú kôru, ktorá je viac podobná materiálom nachádzajúcim sa na oceánskych svetoch mimo Zeme než typickým fragmentom meteoritov.

“Asteroid Bennu môže byť fragmentom starovekého oceánskeho sveta,” povedala Lauretta. “Stále je to veľmi špekulatívne.” Ale je to momentálne najlepšie vodítko, ktoré mám na vysvetlenie pôvodu tohto materiálu.“

Hoci úplné výsledky štúdie budú prezentované na konferencii budúci mesiac, misia OSIRIS-REx nám už priniesla cenné údaje o zložení asteroidu Bennu a jeho potenciálnom spojení s oceánskymi svetmi.

Originál článok: https://anomalien.com/asteroid-bennu-may-have-come-from-an-ocean-covered-planet/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.