Novinky

Izraelský zákaz palestínskych pracovníkov poškodzuje jeho ekonomiku: centrálnu banku

0 0

Amir Yaron, guvernér Bank of Israel, hovorí počas tlačovej konferencie o úrokových sadzbách v Jeruzaleme v Izraeli v pondelok 27. novembra 2023.

Kobi Wolf | Bloomberg | Getty Images

Okamžitý zákaz vstupu takmer všetkých palestínskych pracovníkov do Izraela po teroristickom útoku pod vedením Hamasu zo 7. októbra spôsobil šok pre izraelskú ekonomiku, uviedol šéf centrálnej banky krajiny na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

“Pracujeme vo veľmi neistom prostredí, ako môžete povedať, a povedal by som, že existujú dva typy šokov: existuje ponukový šok,” povedal guvernér Bank of Israel Amir Yaron Danovi Murphymu z CNBC. “A je to predovšetkým v stavebnom priemysle, kde… tretinu tohto priemyslu tvoria Palestínčania zo Západného brehu a teraz neprichádzajú do práce.”

“Ovplyvňuje to aj poľnohospodárstvo, kde sú, a sú tu ďalší zahraniční pracovníci,” povedal Yaron. “Takže to bude trochu trvať, je to negatívny ponukový šok a môže to ovplyvniť ceny stúpajúce v druhej polovici roka.”

Povedal, že banka musí sledovať tento cenový vývoj a dodal: “Na druhej strane sme videli negatívny dopytový šok, samozrejme vo vojne. A doteraz bol tento negatívny dopytový šok najdominantnejší. A budeme mať aby sme to tiež monitorovali, keď budeme pokračovať v tom, ako uvažujeme o pokračovaní menovej politiky.“

Pred 7. októbrom viac ako 150 000 palestínskych robotníkov z okupovaného Západného brehu vstúpilo denne do Izraela za prácou v rôznych odvetviach, najmä v stavebníctve a poľnohospodárstve.

Izrael má príležitosť stlačiť „tlačidlo reštartu“ vo fiškálnej politike, hovorí guvernér

Zákaz návratu väčšiny týchto pracovníkov do zamestnania v Izraeli dramaticky poškodil ekonomiku Západného brehu. Prispelo to aj k hnevu a rastúcim nepokojom v súvislosti s desaťročím trvajúcou okupáciou Izraela a jeho neúnavným bombardovaním pásma Gazy, ktoré podľa palestínskych zdravotníckych úradov spôsobilo…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/18/israels-ban-on-palestinian-workers-is-hurting-its-economy-central-bank.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.