Novinky

Odtlačky prstov nemusia byť jedinečné

0 0


Najnovší výskum, ktorý viedol študent inžinierstva Gabe Guo z Kolumbijskej univerzity, vyvoláva otázky o spoľahlivosti tradičných metód vyšetrovania trestných činov. Zistenia by mohli potenciálne pomôcť vyriešiť nevyriešené kriminálne prípady a dokonca oslobodiť nevinných ľudí.

Vyšetrovatelia sa dlho spoliehali na odtlačky prstov, aby identifikovali podozrivých a spojili ich s miestami činu. Táto metóda viedla k nespočetnému množstvu zatknutí a odsúdení na základe predpokladu, že odtlačky prstov sú jedinečné pre každý jednotlivý prst a žiadne dva nie sú rovnaké.

Avšak, nový štúdium Gabe Guo pomocou umelej inteligencie odhalil niečo úžasné. Pri analýze 60 000 párov odtlačkov prstov z vládnej databázy vedci našli niekoľko zhôd.

Ukázalo sa, že odtlačky rôznych prstov na tej istej ruke môžu byť podobné a niekedy dokonca rovnaké.

Umelá inteligencia dokázala so 77% presnosťou určiť, ktoré páry odtlačkov patria tej istej osobe, čo prekvapilo aj samotných výskumníkov. Tento objav by mohol mať veľké dôsledky v oblasti forenznej vedy.

Gabe Guo poznamenal, že ich nástroj nemusí byť dokonalý na identifikáciu dôkazov vo forenzných prípadoch, ale je vhodný na generovanie kľúčových poznatkov pri forenzných vyšetrovaniach.

Tento objav by mohol zmeniť spôsob, akým uvažujeme o používaní odtlačkov prstov pri vyšetrovaní trestných činov, a môže mať ďalekosiahle dôsledky pre súdny systém.

Odborníci sa domnievajú, že takéto výsledky môžu pomôcť odhaliť nové skutočnosti v trestných veciach a varovať pred mylnými obvineniami.

Originál článok: https://anomalien.com/ai-discovered-fingerprints-may-not-be-unique/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.