Novinky

Nemecko sa na konci roka 2023 vyhne recesii, no čelí dlhodobému prepadu

0 0


Nemecký kancelár Olaf Scholz prichádza na týždenné zasadnutie federálneho vládneho kabinetu 11. októbra 2023 do Berlína v Nemecku.

Michele Tantussi | Getty Images Novinky | Getty Images

Najväčšia európska ekonomika sa v roku 2023 medziročne prepadla o 0,3 %, keďže do rastu zasiahla vysoká inflácia a pevné úrokové sadzby, uviedol v pondelok Spolkový štatistický úrad Nemecka.

Odhad je v súlade s očakávaniami analytikov oslovených agentúrou Reuters. Pokles ekonomického výkonu sa zmierni na 0,1 % po očistení o kalendárne účely.

„Celkový ekonomický vývoj v Nemecku sa v roku 2023 zastavil v prostredí stále zmietanom krízou,“ povedala Ruth Brandová, prezidentka federálneho štatistického úradu, podľa prekladu Google.

“Napriek nedávnym poklesom zostali ceny vysoké na všetkých úrovniach ekonomiky. K tomu sa pridali nepriaznivé podmienky financovania v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb a nižšieho dopytu z domova i zo zahraničia,” dodal Brand.

Nemecká inflácia sa v decembri na harmonizovanom základe medziročne zvýšila o 3,8 %, uviedol štatistický úrad povedal 4. januára. Európska centrálna banka sa v decembri rozhodla ponechať sadzby nezmenené už druhýkrát za sebou, čím posunula svoj výhľad inflácie z „očakávaného, ​​že zostane príliš vysoká príliš dlho“ na očakávania, že „postupne bude klesať v priebehu budúceho roka“.

Výrobný sektor Nemecka, bez stavebníctva, klesol o prudké 2 %, čo viedlo k nižšej produkcii v sektore dodávok energie. Slabý domáci dopyt v minulom roku a „utlmená globálna ekonomická dynamika“ aj napriek poklesu cien dusili zahraničný obchod. Dovoz klesol o 1,8 %, klesol výraznejšie ako vývoz a viedol k pozitívnej obchodnej bilancii.

BDR Thermea: Väčšina nemeckých domácností potrebuje prejsť z ropy a plynu na obnoviteľné zdroje

Spotreba domácností po očistení o ceny medziročne klesla o 0,8 %, zatiaľ čo vládne výdavky klesli o 1,7 %.

Štvrtý štvrťrok zaznamenal podobný pokles o 0,3 %…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/15/germanys-economy-shrinks-by-0point3percent-in-2023.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.