Novinky

USA a Čína pozorne sledujú, ako Taiwan smeruje k volebným urnám

0 0


Priaznivci počúvajú kandidáta na prezidenta Kuomintangu Hou Yu-ih, ako hovorí na pódiu počas mítingu predvolebnej kampane v Taichung na Taiwane 8. januára 2024.

Muž Hei Leung | Anadolu | Getty Images

Viac ako 19 miliónov voličov na Taiwane zamierilo v sobotu k volebným urnám, aby rozhodli, či by mala vládnuca Demokratická progresívna strana získať bezprecedentné tretie prezidentské obdobie za sebou – alebo či je potrebná výmena vedenia.

Tradičnému duopolu DPP-Kuomintang tento rok čelí nástup bývalého starostu Taipei Ko Wen-je a jeho Taiwanskej ľudovej strany. Keďže v týchto voľbách je v hre aj legislatívna väčšina, existujú obavy z nehybného parlamentu, ktorý by mohol brzdiť tvorbu politiky a ohlasovať návrat notoricky známych konfrontácií medzi znepriatelenými zákonodarcami.

Vzhľadom na to, že Čína zintenzívňuje svoju rétoriku o svojom nároku na Taiwan, globálni pozorovatelia považujú tieto taiwanské voľby za mimoriadne kľúčové pre bezpečnosť v ázijsko-tichomorskom regióne v čase napätých vzťahov medzi USA a Čínou.

Miestni voliči sú však znepokojení najmä nejednotnou politikou súčasného DPP. Prichádza uprostred stagnujúcich miezd tvárou v tvár neustále vysokej inflácii a rastúcim cenám domov a nájomného.

“V obojstrannom prezidentskom súboji je ľahké ho sformulovať ako binárne, dichotomické, de facto referendum o čínskej politike. Keď máte trojstranný súboj, nemôže to byť ani zďaleka také efektívne rámcovanie,” povedal. Wen-Ti Sung, nerezident v Global China Hub amerického think-tanku Atlantic Council.

“Preto hovorím o zmene versus kontinuite, pretože to umožňuje, aby sa do rovnice viac dostalo viac premenných s politickými problémami na domácej úrovni. To je pre mňa primárny efekt Ko Wen-je,” dodal.

Ko efekt


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/10/taiwan-2024-presidential-elections-china-and-us-keep-a-close-watch.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.