Novinky

Sila Taiwanu v oblasti polovodičov by mohla byť jeho „Achilovou pätou“, hovorí ekonóm

0 0


Taiwanská ekonomika by mala plánovať diverzifikáciu smerom od polovodičov, hovorí ekonóm

Taiwan by mal plánovať diverzifikáciu svojej ekonomiky preč od polovodičov vzhľadom na riziko, že Čína by mohla vyvinúť kapacitu na výrobu vlastných čipov, povedal pre CNBC Paul Cavey, ekonóm East Asia Econ.

“Politici by naozaj mali viac diskutovať o… diverzifikácii ekonomiky v zmysle snahy podporiť rast ďalších odvetví,” povedal Cavey v piatok v relácii CNBC “Squawk Box Asia”.

Podiel Taiwanu na celosvetovej kapacite zlievarne polovodičov bol v roku 2023 približne 46 %, po ňom nasledovala Čína (26 %), Južná Kórea (12 %), USA (6 %) a Japonsko (2 %). TrendForce.

Veľkú časť dominancie Taiwanu možno pripísať Taiwan Semiconductor Manufacturing Co alebo TSMC, najväčší zmluvný výrobca čipov na svete, ktorý sa počíta Apple a Nvidia medzi svojich najväčších klientov. TSMC vyrába najpokročilejšie procesory, ktoré nájdete v telefónoch iPhone od Apple.

“40 % exportu (Taiwanu) sú teraz polovodiče. Veľa z nich stále smeruje do Číny. Ak teda nastane situácia, že Čína rozvinie kapacity na výrobu polovodičov sama, vplyv na taiwanskú ekonomiku bude veľmi veľké,“ povedal Cavey pre CNBC Emily Tan.

Taiwan vyviezol do Číny v roku 2023 elektronické integrované obvody alebo čipy v hodnote viac ako 47 miliárd dolárov. predbežné obchodné údaje.

Podľa Správa o výnosoch TSMC za tretí štvrťrok 2023Čína predstavovala 12 % jej čistých príjmov v treťom štvrťroku 2023, čo je nárast z 8 % v rovnakom období pred rokom. Severná Amerika prispela k čistým príjmom spoločnosti 69 %.

“Achilova päta je niečo, čo je silnou stránkou Taiwanu,” povedal Cavey.

Úsilie zo západných krajín, ako sú USA a Holandsko, aby obsahovať čínsku čipovú technológiu prostredníctvom vývozných obmedzení prinútil krajinu, aby sa pozrela na domáce firmy pre čipovú sebestačnosť v čipoch.

Príjmy top 10 čínskych výrobcov čipových zariadení…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/12/taiwans-strength-in-semiconductors-could-be-its-achilles-heel-economist-says.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.