Novinky

Turecká líra dosiahla nové rekordné minimum voči americkému doláru

0 0


Miznúca turecká mena: 1 turecká líra s portrétom Kemala Atatürka tureckého

Manuel Augusto Moreno | Moment | Getty Images

Turecký líra vo štvrtok dosiahol nové rekordné minimum voči americkému doláru, tesne pred poludním miestneho času sa obchodoval za 30,005 dolára.

Je to prvýkrát, čo líra prelomila 30 voči doláru, čo bolo oproti tureckej mene o 0,17 % viac ako v predchádzajúci deň.

Sužovaná líra klesla oproti americkému benchmarku za posledný rok o približne 37 %, keďže tvorcovia menovej politiky sa snažia bojovať proti dvojcifernej inflácii neustálym zvyšovaním úrokových sadzieb.

Konvenčnejší prístup nasleduje niekoľko rokov neortodoxnej politiky, počas ktorej Ankara odmietla sprísniť sadzby napriek narastajúcej inflácii, zatiaľ čo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bežne nazýval zvyšovanie úrokových sadzieb „matkou všetkého zla“.

Inflácia v krajine s približne 84 mil. vzrástla v decembri na ročnej báze na 64,8 %, v porovnaní so 62 % v novembri. Je to stále zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcim rokom po tom, čo turecká inflácia v októbri 2022 dosiahla vrchol 85,5 %.

Oslabenie líry prichádza v čase, keď sa vrcholní finanční predstavitelia Turecka stretávajú v centrále JP Morgan na Wall Street v New Yorku na prezentáciách investorov zameraných na menovú politiku krajiny, bankovníctvo, aktíva a finančné trhy.

Doterajšie agresívne zvyšovanie sadzieb v Turecku nebude stačiť na zníženie inflácie na 36 %, tvrdí profesor

Inauguračné podujatie s názvom „Deň investorov“ bude zahŕňať stretnutia s otázkami a odpoveďami a bude zahŕňať prezentácie nového guvernéra tureckej centrálnej banky Hafize Gaye Erkana, ktorý bol vymenovaný v júni 2023, o rôznych témach, ako je napríklad dezinflačná cesta krajiny. . Turecký minister financií Mehmet Simsek prednesie virtuálne prezentácie o výhľadoch tureckého financovania a fiškálnej politiky.

Turecký portál Daily Sabah uvádza, že na podujatí sa zúčastní viac ako 200 vedúcich pracovníkov z hlavných…


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/11/turkish-lira-hits-fresh-record-low-against-the-dollar.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.