Novinky

Deficit USA presiahol v prvom štvrťroku fiškálneho roka pol bilióna dolárov

0 0


Americký prezident Joe Biden a ministerka financií Janet Yellenová hovoria počas stretnutia so svojím kabinetom v Bielom dome vo Washingtone, DC, 3. marca 2022.

Jim Watson | AFP | Getty Images

Americká vláda nazbierala v prvom štvrťroku svojho fiškálneho roka ďalších pol bilióna dolárov v červenom atramente, informovalo vo štvrtok ministerstvo financií.

Za obdobie od októbra 2023 do decembra 2023 dosiahol rozpočtový deficit len ​​necelých 510 miliárd USD, po deficite 129,4 miliardy USD len v decembri, čo bolo o 52 % viac ako pred rokom. Skok v deficite zatlačil celkový štátny dlh po prvýkrát nad 34 biliónov dolárov.

V porovnaní s minulým rokom, ktorý zaznamenal konečný deficit 1,7 bilióna dolárov, je rok 2024 ešte horúcejší.

Napríklad v prvom štvrťroku fiškálneho roku 2023 bol rozdiel medzi výdavkami a príjmami celkovo 421,4 miliardy USD. Na neupravenom základe je to medzi fiškálnym rokom 2024 a minulým rokom nárast o 89 miliárd dolárov. Po úprave o kalendárne faktory ministerstvo financií uviedlo, že zmena medzi týmito dvoma rokmi je v skutočnosti 97 miliárd dolárov. Decembrový deficit bol vyšší o viac ako 34 miliárd USD v porovnaní s predchádzajúcim rokom, spôsobený vyššími platbami sociálneho zabezpečenia a úrokovými nákladmi.

Ak bude súčasné tempo pokračovať, rok 2024 by skončil s deficitom len viac ako 2 bilióny dolárov.

Deficit sa naďalej hromadí napriek ubezpečeniam Bidenovej administratívy, že zákon o znižovaní inflácie okrem zníženia cien oholiť “stovky miliárd” z deficitu.

Zatiaľ čo miera inflácie klesla, štvrtkové údaje ministerstva práce ukázali index spotrebiteľských cien vzrástol ďalších 0,3 % v decembri, čím sa 12-mesačná sadzba posunula až na 3,4 %, čo je viac ako konsenzus z Wall Street a nad 2 % cieľ Federálneho rezervného systému.

So zvýšenými úrokovými sadzbami, keď Fed bojuje s infláciou,


Čítať ďalej..

Zdroj: https://www.cnbc.com/2024/01/11/us-deficit-tops-half-a-trillion-dollars-in-the-first-quarter-of-fiscal-year.html
Obrázok zdroj: cnbc.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.