Novinky

Podivný príbeh Kopernikovho hrobu

0 0


Nicholas Copernicus bol astronóm, ktorý pred piatimi storočiami vysvetlil, že Zem sa točí okolo Slnka, a nie naopak. Ako skutočný renesančný človek sa uplatnil aj ako matematik, inžinier, autor, ekonomický teoretik a lekár.

Po jeho smrti v roku 1543 vo Fromborku v Poľsku bol Kopernik pochovaný v miestnej katedrále. V priebehu nasledujúcich storočí sa miesto jeho hrobu stratilo v histórii.

Mikuláš Kopernik, alebo po poľsky Mikolaj Kopernik, sa narodil v Toruni v roku 1473. Bol najmladším zo štyroch detí, ktoré sa narodili miestnemu kupcovi.

Po smrti svojho otca prevzal zodpovednosť za jeho vzdelanie Kopernikov strýko. Mladý učenec spočiatku študoval na univerzite v Krakove v rokoch 1491 až 1494 a neskôr na talianskych univerzitách v Bologni, Padove a Ferrare.

Po štúdiách medicíny, kánonického práva, matematickej astronómie a astrológie sa Kopernik vrátil domov v roku 1503. Potom pracoval pre svojho vplyvného strýka Lucasa Watzenroda mladšieho, ktorý bol princom-biskupom z Warmie.

Kopernik pracoval ako lekár a zároveň pokračoval vo výskume matematiky. V tom čase sa astronómia aj hudba považovali za odvetvia matematiky.

V tomto období sformuloval dve vplyvné ekonomické teórie. V roku 1517 vyvinul kvantitatívnu teóriu peňazí, ktorú neskôr preformulovali John Locke a David Hume a spopularizoval ju Milton Friedman v 60. rokoch 20. storočia.

V roku 1519 Kopernik tiež predstavil koncept, ktorý je dnes známy ako Greshamov zákon, peňažný princíp, ktorý rieši obeh a oceňovanie peňazí.

Ján Matejka – Mikuláš Kopernik. Náčrt k maľbe „Astronóm Kopernik alebo rozhovor s Bohom“

Kopernikov model vesmíru

Základným kameňom Kopernikovho príspevku k vede bol jeho revolučný model vesmíru. Na rozdiel od prevládajúceho ptolemaiovského modelu, ktorý tvrdil, že Zem je nehybným centrom vesmíru, Kopernik tvrdil, že Zem a ostatné planéty sa točia okolo Slnka.

Kopernik ďalej dokázal porovnať veľkosti obežných dráh planét ich vyjadrením v zmysle vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou.

Koperník sa obával, ako jeho dielo prijme cirkev a kolegovia učenci. Jeho magnum opus, „De Revolutionibus Orbium Coelestium“ (O pohybe nebeských sfér), vyšiel až tesne pred jeho smrťou v roku 1543.

Zverejnenie tohto diela pripravilo pôdu pre prelomové zmeny v našom chápaní vesmíru a pripravilo pôdu pre budúcich astronómov, ako je Galileo, ktorý sa narodil viac ako 20 rokov po Kopernikovej smrti.

Hľadanie Koperníka

Katedrála Frombork slúži ako miesto posledného odpočinku viac ako 100 ľuďom, z ktorých väčšina leží v nepomenovaných hroboch.

Uskutočnilo sa niekoľko neúspešných pokusov nájsť Kopernikove pozostatky, ktoré sa datujú až do 16. a 17. storočia. Ďalší neúspešný pokus urobil francúzsky cisár Napoleon po bitke pri Eylau v roku 1807. Napoleon si Koperníka veľmi vážil ako polymatika, matematika a astronóma.
V roku 2005 sa pátrania ujala skupina poľských archeológov.

Riadili sa teóriou historika Jerzyho Sikorského, ktorý tvrdil, že Kopernik, slúžiaci ako kanonik katedrály Frombork, by bol pochovaný v blízkosti katedrálneho oltára, za ktorý bol počas svojho pôsobenia zodpovedný. Bol to Oltár svätého Wacława, teraz známy ako Oltár Svätého Kríža.

V blízkosti tohto oltára bolo objavených 13 kostier, vrátane neúplnej kostry patriacej mužovi vo veku 60 až 70 rokov. Táto konkrétna kostra bola identifikovaná ako najbližšia kostra Koperníka.

Forenzná veda

Lebka kostry slúžila ako základ pre rekonštrukciu tváre.

Okrem morfologických štúdií sa na identifikáciu historických alebo starovekých pozostatkov často používa analýza DNA.

V prípade predpokladaných pozostatkov Koperníka bola genetická identifikácia možná vďaka dobre zachovanému stavu chrupu.

Významnou výzvou bolo identifikovať vhodný zdroj referenčného materiálu. Neboli známe žiadne pozostatky príbuzných Koperníka.

Nepravdepodobný nález

V roku 2006 však ožil nový zdroj referenčného materiálu DNA. Zistilo sa, že na stránkach astronomickej príručky, ktorú Kopernik používa mnoho rokov, sú vlasy.

Táto kniha bola odvezená do Švédska ako vojnová korisť po švédskej invázii do Poľska v polovici 17. storočia. V súčasnosti je vo vlastníctve múzea Gustavianum na univerzite v Uppsale.

Dôkladné preskúmanie knihy odhalilo niekoľko vlasov, o ktorých sa predpokladá, že patria primárnemu používateľovi knihy, samotnému Kopernikovi. Následne boli tieto vlasy hodnotené ako potenciálny referenčný materiál na genetické porovnanie so zubami a kostnou hmotou získanou z hrobky.

Vlasy boli porovnané s DNA zo zubov a kostí objavenej kostry. Mitochondriálna DNA zo zubov aj vzorka kostry sa zhodovali s tými z vlasov, čo silne naznačuje, že pozostatky boli skutočne pozostatkami Mikuláša Koperníka.

Multidisciplinárne úsilie, zahŕňajúce archeologické vykopávky, morfologické štúdie a pokročilú analýzu DNA, viedlo k presvedčivému záveru.

Pozostatky objavené v blízkosti Oltára Svätého Kríža v katedrále Frombork sú s vysokou pravdepodobnosťou pozostatkami Mikuláša Kopernika. Tento monumentálny nález nielenže vrhá svetlo na miesto posledného odpočinku jednej z najvplyvnejších osobností histórie vedy, ale ukazuje aj hĺbku a sofistikovanosť moderných vedeckých metód pri potvrdení historických údajov.

Darius von Guttner Sporzynski, historik, Austrálska katolícka univerzita

Tento článok je znovu publikovaný z Konverzácia pod licenciou Creative Commons. Čítať pôvodný článok.

Originál článok: https://anomalien.com/the-strange-story-of-the-grave-of-copernicus/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.