Novinky

Náznak mimozemského života? Molekula biosignálu objavená na vzdialenej planéte

0 0


Výskumníci objavili chemický podpis v atmosfére vzdialenej exoplanéty s názvom K2-18 b pomocou vesmírneho teleskopu Jamesa Webba. Molekula sa nazýva dimetylsulfid (DMS), ktorý produkujú iba živé organizmy na Zemi popularmechanics.com.

Tento objav je stále označovaný ako „možný“ a bude si vyžadovať následný zber údajov na potvrdenie jeho prítomnosti v atmosfére.

Očakáva sa, že K2-18 b bude svetom, od ktorého by sme očakávali, že nájdeme známky života na iných svetoch. Výskumníci sa prvýkrát začali zaujímať o K2-18 b po detekcii vodnej pary v jej atmosfére.

Klasifikujú ho ako hyceský svet, typ planéty úplne pokrytej miernym oceánom a izolovanej atmosférou bohatou na vodík. Obieha okolo celkom chladnej hviezdy a nachádza sa v jej obývateľnej zóne.

Vedci však upozorňujú, že pri hľadaní mimozemského života musia byť vylúčené všetky ostatné možné vysvetlenia predtým, ako dôjde k záveru, že život existuje.

Rozšírený rozsah vlnových dĺžok a bezprecedentná citlivosť JWST umožnili robustnú detekciu spektrálnych prvkov iba s dvoma prechodmi. Jedno tranzitné pozorovanie s Webbom poskytlo porovnateľnú presnosť s ôsmimi pozorovaniami s Hubbleom uskutočneným počas niekoľkých rokov a v relatívne úzkom rozsahu vlnových dĺžok.

Sme dostatočne dobrí v tom, že vidíme do atmosféry exoplanét, že dostávame vlajky. Mnohé z týchto vlajok sú pravdepodobne falošné, ale schopnosť pozorovania vôbec vidieť vlajky bola ešte pred krátkym časom úplne mimo náš dosah.

Konečným cieľom je identifikácia života na obývateľnej exoplanéte, ktorá by zmenila naše chápanie nášho miesta vo vesmíre.

Mimozemské organizmy alebo nie, už sme dosť dobrí v tom, aby sme videli do atmosféry exoplanét, že dostávame vlajky. Mnohé z týchto vlajok budú pravdepodobne falošné, ale mať pozorovaciu schopnosť, aby sme vlajky vôbec videli, bolo pred krátkym časom úplne mimo nášho dosahu.

“Naším konečným cieľom je identifikácia života na obývateľnej exoplanéte, ktorá by zmenila naše chápanie nášho miesta vo vesmíre,” uviedol Madhusudhan v tlačovej správe. “Naše zistenia sú sľubným krokom k hlbšiemu pochopeniu hyceánskych svetov v tomto pátraní.”

Originál článok: https://anomalien.com/a-hint-of-alien-life-biosignature-molecule-discovered-on-distant-planet/

Zdroj : anomalien.com
Obrázok zdroj:anomalien.com a pixabay.com

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Žiadny z uvedených článkov nie je majetkom majiteľa/prevádzkovateľa webu, prevádzkovateľ nezodpovedá za obsah a ani pravdivosť správ, originál zdroj ako aj odkaz na celé znenie článku je vždy na konci príspevku ! Je preto zakázané kopírovať alebo šíriť obsah týchto stránok bez písomného súhlasu prevádzkovateľa. Všetky práva vyhradené. Na týchto stránkach je publikovaný materiál tretích strán (osob a firiem) podľa podmienok.
Pri článkoch kde je ako zdroj uvedená © SITA .Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu článkov a fotografií bez predchádzajúceho písomného súhlasu© SITA a uvedených agentúr je výslovne zakázané.